Bruksela, 11 listopada 2024 – W odpowiedzi na Deklarację Budapeszteńską, SMEunited podkreśla, że „kontynuowanie dotychczasowego podejścia nie jest już możliwe”.
Organizacja z zadowoleniem przyjmuje propozycję działań zarówno na poziomie UE, jak i państw członkowskich, oczekując konkretnych rezultatów, które uwzględnią potrzeby 25,8 miliona MŚP w Europie, a nie tylko dużych firm.
Prezes SMEunited, Salminen, zaznaczył, że 99,8% europejskich firm to MŚP, a proces legislacyjny powinien to odzwierciedlać, stosując zasadę Think Small First. Wskazał na potrzebę zmiany podejścia do tworzenia polityki, aby była ona bardziej dostosowana do małych firm, a nie tylko do największych graczy na rynku.
Odnosząc się do Strategii Jednolitego Rynku planowanej na czerwiec 2025 roku, Salminen podkreślił znaczenie lepszego wdrażania i egzekwowania istniejących przepisów, co pozwoliłoby MŚP skupić się na prowadzeniu biznesu, a nie na zmaganiu się z barierami regulacyjnymi. Wezwał także do równorzędnego traktowania inwestycji kapitałowych i finansowania dłużnego w kontekście propozycji DEBRA oraz wsparcia europejskiej polityki przemysłowej uwzględniającej tradycyjne branże w procesie transformacji.
Salminen zwrócił uwagę na konieczność dostosowania narzędzi wspierających MŚP w przejściu do gospodarki cyfrowej i ekologicznej oraz potrzebę wzmocnionego dialogu społecznego, aby opracować odpowiednie rozwiązania dla rynku pracy.
Podkreślił także, że przyszła kadencja powinna zapewnić MŚP stabilność, przewidywalność oraz zdolność do inwestycji. Na zakończenie zaznaczył, jak ważna jest rola MŚP w europejskiej obronności i gotowości, oraz wezwał do rozwiązania problemów z dostępem do finansowania i skomplikowanymi procedurami zamówień publicznych po objęciu stanowiska przez nową Komisję.
Link do oryginalnej informacji – po angielsku
SMEunited