Rzeczpospolita: „Prawo pracy do zmiany”

Organizacje pracodawców mają nadzieję, że expose premiera Donalda Tuska będzie zawierać poparcie takich idei jak liberalizacja prawa pracy, ograniczenie biurokracji i nie zwiększanie obciążeń finansowych samorządów. Elżbieta Lutow, ekspert ZRP uważa, że ta ostatnia kwestia jest niezwykle istotna dla sektora MŚP.

Zdaniem pracodawców można ograniczyć skalę spowolnienia gospodarczego w 2013 roku, nie pomogą w tym jednak zmiany kosmetyczne. Konieczne jest zniesienie obciążeń płacowych i pozapłacowych, rozsądna wysokość płacy minimalnej (lub jej zregionalizowanie, jak sugerują niektórzy). Niezwykle istotne jest też znalezienie sposobu na wspieranie innowacyjności w polskich firmach.

Rosnące obciążenia podatkowe i biurokracja hamują rozwój przedsiębiorstw, a co za tym idzie nie zwiększa się liczba miejsc pracy. Prawie połowa firm przyznaje także, że z powodu absurdalnych przepisów ponoszą konkretne straty(utrata kontrahenta lub wyprodukowanego towaru).

Wspomniana kwestia finasowania samorządów uderza szczególnie w sektor mikro i małych firm. Lokalne władze ze względu na nakładane przez administrację centralną obciążenia szukają dodatkowych dochodów i spychają problem dziury w budżecie na regionalne przedsiębiorstwa wprowadzając dodatkowe opłaty. Zdaniem Elżbiety Lutow problem ten musi zostać szybko rozwiązany, ponieważ szkodzi kluczowemu dla rozwoju gospodarki sektorowi MŚP.

Więcej: rp.pl
Aleksandra Fandrejewska
12.10.2012
LINK