Rola partnerów społecznych w kształtowaniu polityk antykryzysowych

10 lutego odbyło się spotkanie badawcze dotyczące roli partnerów społecznych w kształtowaniu polityk antykryzysowych w Polsce, zorganizowane przez Instytut Spraw Publicznych. Spotkanie było częścią szerszego międzynarodowego projektu finansowanego ze środków Komisji Europejskiej, w którym podobne analizy powstawać będą we wszystkich krajach partnerskich tj. Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Macedonii, Polsce i Rumunii.

Efektem tych prac będą raporty krajowe jak również zbiorcze opracowanie analizujące przebieg procesów dialogu społecznego w kategoriach porównawczych w odniesieniu do polityk antykryzysowych w wybranych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Projekt ten jest kontynuacją wcześniejszych badań obejmujących okres 2008-2012 (raport: http://www.isp.org.pl/uploads/pdf/998320264.pdf).

W pierwszej części spotkania dyskutowano o roli partnerów społecznych w kształtowaniu polityk antykryzysowych i pokryzysowych w Polsce w latach 2012-2016. Wśród omawianych tematów znalazły się tzw. ustawy antykryzysowe, jak również inne instrumenty polityk publicznych, wypracowanych wspólnie przez parterów społecznych, a uznane za ważne dla radzenia sobie ze skutkami spowolnienia gospodarczego w naszym kraju. Istotnym aspektem w tym obszarze było również zawieszenie działania Komisji Trójstronnej w latach 2013-2015 i powołanie Rady Dialogu Społecznego w 2015 roku.

W drugiej części spotkania omawiano potencjalne scenariusze na przyszłość, co do roli partnerów w kształtowaniu polityk publicznych w odniesieniu do rozwoju gospodarki cyfrowej, powstawania nowych form zatrudnienia (propozycja typologii opracowana przez Eurofound: http://tiny.pl/gfhpb) oraz sposobów poprawy produktywności pracy.

Te dwa aspekty kształtowania gospodarki i stosunków pracy w przyszłości stanowić będą wyzwanie dla dialogu społecznego.

Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowała Izabela Opęchowska, dyrektor zespołu Dialogu Społecznego.