W konsultacjach udział wzięły 4 organizacje: BusinessEurope, UEAPME, CEEP i ETUC. Związek Rzemiosła Polskiego w ramach delegacji UEAPME reprezentowała Edyta Doboszyńska, dyrektor generalna. Spotkanie konsultacyjne odbyło się w Brukseli 23 września 2014 w przeddzień posiedzenia Europejskiego Komitetu Dialogu Społecznego.
Konsultacje, organizowane przez Komisję Europejską od 2012 r. są odpowiedzią na postulaty organizacji pracodawców i związków zawodowych o włączenie ich w proces zarządzania gospodarczego UE, w poszczególne etapy Semestru europejskiego i koordynację polityk europejskich.
Dyskusja podczas spotkania zorganizowanego 23.09.2014 skoncentrowana była wokół tematu „Spuścizna kryzysu: wyzwania – wzrost generujący miejsca pracy i przeciwdziałający wykluczeniu”.
E.Doboszyńska, odnosząc się do sytuacji w Polsce, podkreśliła, że wzrost liczby stabilnych i dobrej jakości miejsc pracy jest najlepszym gwarantem ograniczenia bezrobocia, w tym wśród ludzi młodych. Wzrost ten, jednak, uzależniony jest od kondycji przedsiębiorstw i otoczenia w którym funkcjonują – i dlatego to organizacje reprezentujące pracodawców oraz pracowników, najlepiej znające ich możliwości i potrzeby powinny w pierwszej kolejność być konsultowane, a co ważniejsze – wysłuchiwane przez władze publiczne. Ich głos powinien być decydujący przy planowaniu i wdrażaniu na szczeblu krajowym instrumentów będących odpowiedzią na coroczne rekomendacje Rady dla poszczególnych państw członkowskich UE w ramach Semestru Europejskiego.
Jednocześnie podkreśliła, że doświadczenia wielu krajów i wielu pokoleń, w tym pokoleń rzemieślników, pokazują że najbardziej efektywnym instrumentem przeciwdziałającym bezrobociu wśród ludzi młodych jest kształcenie dualne, którego jedną z dwóch głónych składowych jest nauka zawodu u pracodawcy w oparciu o umowę o pracę – i jako takie powinno być głównym filarem kształcenia zawodowego.
Więcej: LINK