„Roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2017 r.” Komentarz ZRP

Związek Rzemiosła Polskiego odniósł się do Komunikatu Komisji Europejskiej COM(2016)725 z 16.11.2016 r. „Roczna analiza wzrostu gospodarczego na 2017 r.”
 

Według ZRP, Komisja Europejska, generalnie, trafnie wskazała główne wyzwania i obszary działań na 2017 r. Pokazała złożony obraz sytuacji w Europie, akcentując kluczowe jej zdaniem pola aktywności. Dokument został przygotowany z uwzględnieniem treści wspólnego oświadczenia europejskich partnerów społecznych, Komisji Europejskiej i prezydencji Rady Unii Europejskiej „Nowy początek dialogu społecznego”, podpisanego 22 czerwca 2016 r. – właściwie akcentuje potencjalne role partnerów społecznych w procesie Semestru europejskiego.

ZRP popiera wskazane w dokumencie kierunki, jednak w uwagach szczegółowych zwraca m.in. uwagę na kilka kwestii. Uważa, że słusznie Komisja uznaje trwałe bezrobocie za poważne wyzwanie dla krajów unijnych. Jednak same reformy wdrażane przez państwa członkowskie nie są w stanie rozwiązać tego problemu. Muszą temu towarzyszyć tworzenie miejsc pracy i dobrze pomyślane działania w zakresie aktywnej polityki rynku pracy, ukierunkowane na zwiększanie popytu na pracę. Z uwagi na to, że zdecydowana większość miejsc pracy tworzonych jest przez MŚP, istnieje ciągła potrzeba poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej z uwzględnieniem specyfiki MŚP. Naszym zdaniem, kontekst makroekonomiczny, a zwłaszcza wzrost i wzmacnianie konkurencyjności przedsiębiorstw powinny być kluczowymi punktami odniesienia w projektowaniu i wdrażaniu działań na rzecz wspierania tworzenia nowych miejsc pracy. Niezbędne są przy tym dobre warunki do inwestycji, tak publicznych jak i prywatnych.

Co więcej, dla pracodawców, a zwłaszcza małych i średnich, by mogli tworzyć nowe, stabilne miejsca pracy i zatrudnić więcej ludzi, bardzo ważne jest, by więcej uwagi przykładano do potrzeb rynku pracy, w tym takich kwestii jak: – zbyt wysokie koszty pracy i potrzeba zmniejszenia klina podatkowego; – systemy kształcenia dostosowane do potrzeb współczesnych rynków pracy i przedsiębiorstw, w tym MŚP; – zewnętrzna i wewnętrzna elastyczność jako klucz sukcesu, zwłaszcza dla małych firm z ograniczonymi zasobami, działających w szybko zmieniającym się otoczeniu.

Pełna treść dokumentu: