Podczas posiedzenia (26 czerwca) Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, Jan Klimek, zastępca prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych przedstawił propozycję zespołu dotyczącą zwiększenia wysokości wskaźnika waloryzacji emerytur i rent z FUS w 2015 r.
Propozycja strony pracodawców zakłada waloryzację emerytur i rent w przyszłym roku o wskaźnik inflacji + 50% wskaźnika wzrostu płac w gospodarce narodowej. – Każdy chciałby abyśmy mieli większe środki w budżecie państwa na pomoc społeczną i rodzinną. Potrzebna jest jednak zmiana Konstytucji na waloryzację pieniężną, a nie procentową – podkreślił J. Klimek.
Minister pracy i polityki społecznej poinformował uczestników obrad o wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r. Zgodnie z założeniami rządu ma ona wynieść 1750 zł. Temat minimalnego wynagrodzenia ma być przedmiotem dyskusji podczas kolejnego posiedzenia TK.
Informację ministerstwa finansów dotyczącą założeń projektu budżetu państwa oraz kształtowania wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2015 r. przedstawił podsekretarz stanu, główny rzecznik dyscypliny finansów Artur Radziwiłł.
Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan poinformował o przygotowanym wspólnym stanowisku pracodawców do 3 wskaźników: waloryzacji płac, płacy minimalnej i wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Podkreślił również, że istnieje duża szansa na wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie płacy minimalnej. Paweł Saar, zastępca prezesa ZRP, który uczestniczył w Komisji Trójstronnej w zastępstwie prezesa Jerzego Bartnika potwierdził możliwość wspólnego stanowiska w tej kwestii.
Wszystkie organizacje pracodawców uznały, iż założenia przedstawione przez rząd można uznać za realne, poza wysokością inflacji (2,3%, można uznać za mało realna).