Instytut Pracy i Spraw Socjalnych oraz Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” zapraszają do udziału w konferencji „Reforma publicznych służb zatrudnienia – mity i realia”. Spotkanie odbędzie się 25 kwietnia w siedzibie Centrum w Warszawie.
W konferencji udział weźmie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina, oraz przedstawiciele Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych. Do uczestnictwa w spotkaniu organizatorzy zaprosili również reprezentantów publicznych służb zatrudniania – Urzędu Pracy m.st. Warszawy oraz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. Natomiast do panelu dyskusyjnego jak zawsze zapraszamy szerokie grono partnerów społecznych, ośrodków analityczno-naukowych, instytucji zatrudnienia i rynku pracy oraz organizacji pozarządowych.
Realia pokazują, że w urzędach pracy na koniec lutego zarejestrowanych było ponad 2,2 mln Polaków, czyli ok. 14 proc. naszego społeczeństwa. I choć to o 3,7 tys. mniej w stosunku do stycznia, a nastroje przedsiębiorców są optymistyczne, to jednak wciąż za dużo, aby pozostać obojętnym.
Przeprowadzone badania potwierdzają, że wykluczenie społeczne zaczyna się zwykle od wykluczenia zawodowego. Z kolei publiczne służby zatrudnienia zwykliśmy postrzegać w kategoriach mitu: „Przychodzi petent do zbiurokratyzowanego urzędnika”. Tymczasem zmienia się oblicze pośredniaków, które muszą nadążać za najnowszymi trendami rynku pracy, wyzwaniami demograficznymi i technologicznymi, odpowiadać nie tylko na potrzeby bezrobotnych, ale też środowiska pracodawców, pomocy społecznej i organizacji pozarządowych. To stawia dotychczasowego petenta bardziej w pozycji Klienta.
Czy reforma publicznych służb zatrudnienia odpowiada na aktualne potrzeby społeczne i ekonomiczne Polaków? Czy mechanizmy obecne na rynku pracy mogą działać efektywniej?
Na te i inne pytania z pogranicza polityki społecznej, zdrowotnej i edukacyjnej będą się starali znaleźć odpowiedź eksperci podczas dyskusji.