– Zmiany publicznych służb zatrudnienia koncentrują się na czterech głównych obszarach, z których najważniejsza jest indywidualizacja wsparcia – podkreślił Jacek Męcina, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej otwierając konferencję „Reforma publicznych służb zatrudnienia – mity i realia”. Wydarzenie odbyło się w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”. Dzień wcześniej Prezydent RP podpisał ustawę reformującą publiczne służby zatrudnienia, nad którą prace trwały prawie dwa lata.
Nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy była inspiracją do spotkania, zorganizowanego przez Centrum wspólnie z Instytutem Pracy i Spraw Socjalnych, na co zwrócili uwagę witając uczestników konferencji Dyrektor CPS „Dialog” Iwona Zakrzewska i Dyrektor IPiSS prof. Kazimierz Frieske. Profesor poruszył kwestię sprawczej siły prawa. Zastanawiał się, na ile jest ono dobrym mechanizmem zmiany społecznej, i jak przedstawiane jest w mediach.
Pojawią się nowe instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy. To m.in. grant na telepracę, świadczenie aktywizacyjne, pożyczka na utworzenie stanowiska pracy lub podjęcie działalności gospodarczej, szkolenia organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych zawieranych pomiędzy starostą, pracodawcą i instytucją szkoleniową, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnionego bezrobotnego w wieku 50+. Częścią zmian jest pakiet dla młodych osób szukających pracy.
Więcej: LINK