Rada Przedsiębiorczości apeluje o odrzucenie szkodliwych zmian w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców

Rada Przedsiębiorczości zwróciła się do premiera RP oraz przedstawicieli władzy ustawodawczej z apelem o odrzucenie proponowanych zmian w projekcie ustawy dotyczącej zatrudniania cudzoziemców na polskim rynku pracy.

Wprowadzone w sierpniu 2024 r. zmiany w projekcie ustawy (nr UC46) ograniczają możliwość pracy cudzoziemców na podstawie umów cywilnoprawnych. Zdaniem Rady takie rozwiązania:

  • naruszają standardy legislacyjne przez brak ponownej konsultacji społecznej,
  • uderzają w swobodę zawierania umów,
  • zwiększają ryzyko ucieczki przedsiębiorców do szarej strefy,
  • ograniczają elastyczność rynku pracy, co może wpłynąć na odpływ imigrantów zarobkowych do innych krajów UE.

Rada podkreśla, że cudzoziemcy, w tym Ukraińcy, odegrali kluczową rolę w łagodzeniu skutków kryzysu gospodarczego. W 2023 roku ich udział w PKB Polski wyniósł od 0,7 do 1,1%, a wzrost wpływów ze składek ZUS był również zasługą ich pracy.

W kontekście starzejącego się społeczeństwa i malejącej liczby osób w wieku produkcyjnym Rada wskazuje na konieczność wspierania imigracji oraz utrzymania elastycznych form współpracy. Proponowane zmiany mogą bowiem negatywnie wpłynąć na gospodarkę, konsumentów i sektor publiczny.

Rada apeluje o wypracowanie rozwiązań sprzyjających zarówno przedsiębiorcom, jak i pracownikom, które będą dostosowane do specyfiki różnych sektorów gospodarki oraz sytuacji na rynku pracy.

O Radzie Przedsiębiorczości
Rada Przedsiębiorczości skupia przedstawicieli dziewięciu największych organizacji reprezentujących przedsiębiorców i pracodawców w Polsce. Obecnie przewodniczy jej Związek Banków Polskich. Członkami Rady są m.in. Związek Rzemiosła Polskiego, Konfederacja Lewiatan oraz Krajowa Izba Gospodarcza. Rada reprezentuje blisko 330 tysięcy pracodawców zatrudniających ponad 8 milionów pracowników.

Poniżej pełna treść apelu: