Puls Biznesu: Rzemiosło za preferencyjnym VAT

– Ustanowienie podstawowej stawki podatku na niższym poziomie przy jednoczesnej likwidacji stawek preferencyjnych poprawi przejrzystość systemu podatkowego. Ale nie zrekompensuje kosztów społecznych tej operacji i jej wpływu na sytuację mikroprzedsiębiorstw z powodu gwałtownych zmian cen produktów i usług objętych stawkami preferencyjnymi – argumentuje Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego w „Pulsie Biznesu”.

W przesłanym do Ministerstwa Gospodarki piśmie Związek Rzemiosła Polskiego wskazuje, że zalecenia Rady Europejskiej, które dotyczą ograniczania stosowania  obniżonych stawek podatku od towarów i usług (VAT) jest wyjątkowo niekorzystne dla przedsiębiorców. Uderzy zwłaszcza w firmy małe i mikro.

Jerzy Bartnik przypominał, że większość produktów i usług objętych obniżonymi stawkami to domena przedsiębiorczości skupionej na rynkach lokalnych. Chodzi o żywność, dostawy wody, usługi kultury, remonty mieszkaniowe, usługi hotelarskie i gastronomiczne, zbieranie odpadów, usługi fryzjerskie. W związku z tym stosowanie preferencyjnego VAT w żaden sposób nie zakłóca konkurencyjności na rynku unijnym, a ułatwia funkcjonowanie drobnej przedsiębiorczości lokalnej.

Więcej: pb.pl
25.05.2015
Iwona Jackowska
LINK