Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 08/02/2012

Prezes Związku Rzemiosła Polskiego spotkał się z Przewodniczącym Sejmowej Komisji Gospodarki

We wtorek 7 lutego poseł Wojciech Jasiński przewodniczący Sejmowej Komisji Gospodarki przyjął Jerzego Bartnika prezesa Związku Rzemiosła Polskiego. W spotkaniu uczestniczył także Maciej Prószyński dyrektor generalny ZRP.

 

Tematem rozmowy były zagadnienia związane z przyszłością zawodów rzemieślniczych, pozycji rynkowej ich wykonawców, z przygotowywania wykwalifikowanych kadr dla gospodarki, ze szczególnym uwzględnieniem branży usługowej. Podkreślnono negatywny wpływ przemysłu na wiele zawodów rzemieślniczych. Tanie produkty fabryczne zdominowały rynek odzieżowy, a rosnąca jakość sprzętu gospodarstwa domowego i radiowo-telewizyjnego prowadzi do systematycznego ograniczania podaży usług naprawczych.

Obecny system prawny umożliwiający uruchomienie działalności gospodarczej bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków jest korzystny ze społecznego punktu widzenia w warunkach obecnego stanu bezrobocia w naszym kraju, ma jednak wpływ na jakość i rodzaj świadczonych usług. Prezes Bartnik przedstawił opinię środowiska, zgodnie, z którą bezpośredni wykonawcy zawodów, mogących zagrozić życiu, zdrowiu pracownika i klienta, środowisku naturalnemu i dotyczących mienia znacznej wartości, powinni legitymować się dokumentami potwierdzającymi kwalifikacje zawodowe.

Zwrócono uwagę na zapisy w ustawie o rzemiośle otwierające kandydatom drogę do potwierdzenia kwalifikacji zawodowych, a także wskazano na odmienności w systemie i efektach kształcenia młodzieży wyłącznie w szkołach zawodowych i w szkołach, w połączeniu z pracodawcą. Wielkie znaczenie dla procesu przygotowania młodych ludzi do wejścia na rynek pracy może mieć komunikat Komisji Europejskiej „Szansa dla młodzieży” z grudnia 2011 r. wskazujący na potrzebę rozwijania umiejętności w nauce zawodu i podkreślający celowość współpracy z partnerami społecznymi.

Przewodniczący Komisji Gospodarki wykazał zainteresowanie problemami przedstawionymi w czasie rozmowy i zdecydował o wyznaczeniu na 1 marca br. terminu posiedzenia Komisji Gospodarki, którego tematem będzie „Przyszłość zawodów rzemieślniczych w ocenie Związku Rzemiosła Polskiego”.

Prezes Jerzy Bartnik potwierdził gotowość Związku Rzemiosła Polskiego do skompletowania przy pomocy organizacji rzemiosła stosownych materiałów i przygotowania opracowania tematycznego w terminie do 20 lutego br.

 

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018