Porozumienie w sprawie handlu usługami. Konsultacje w środowisku rzemiosła

Europoseł Adam Szejnfeld zwrócił się do Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego   (pismo w zał.), poseł do parlamentu Europejskiego z prośbą o przedstawienie opinii i ewentualnych postulatów dotyczących obecnie negocjowanego Porozumienia w sprawie handlu usługami (TiSA). Porozumienie negocjuje 51 państw, w tym Unia Europejska, jako reprezentant zrzeszonych krajów, a celem jego jest liberalizacja handlu usługami.

W piśmie czytamy, iż „przewiduje się, że dzięki TiSA unijnym firmom łatwiej będzie eksportować usługi do innych krajów”. Z drugiej strony „umożliwienie firmom spoza UE świadczenia usług na naszym terenie przyczyni się do zwiększenia wyboru dla konsumentów i przedsiębiorstw oraz do obniżenia cen”. 

Europoseł zwrócił się do ZRP  z propozycją przedstawienia opinii naszego środowiska w tej sprawie, w następujących kwestiach:
– Czy w przekonaniu naszej Organizacji Porozumienie w sprawie handlu usługami stanowi szansę czy zagrożenie dla europejskiej, w tym dla polskiej gospodarki oraz poszczególnych sektorów  i branż? 
– Jeśli  umowa ta postrzegana jest przez naszą Organizację, jako potencjalne zagrożenie to, w jakim zakresie oraz jakie działania powinny zostać podjęte przez negocjatorów Unii Europejskiej, aby zagwarantować europejskiej,  także polskiej, gospodarce warunki dla utrzymania równej konkurencji?

Żeby opinia środowiska była reprezentatywna   prosimy  o przekazanie sugestii i ew. wniosków do 12 października.

Pismo do prezesa ZRP w załączniku