Ponad 10 mln deklaracji podatkowych przez Internet

Ministerstwo Finansów zachęca do składania deklaracji elektronicznych. Od początku 2013 r. w systemie e-Deklaracje złożono już 10,071 mln wszystkich rodzajów deklaracji podatkowych.

Okres rozliczeniowy dla deklaracji rocznych PIT mija 30 kwietnia – pozostałe rodzaje deklaracji (m. in. VAT) można składać przez cały rok. Jednak już teraz wiadomo, że 2013 r. będzie kolejnym rekordowym rokiem pod względem ilości podatników rozliczających się przez Internet. W całym ubiegłym roku przez Internet przesłano 11,282 mln wszystkich deklaracji (w 2011 r. 6,604 mln, w 2010 r. 3,403 mln, w 2009 r. 760 tys., a w 2008 r. z takiej formy skorzystało niespełna 104 tys. osób). Podobnie rośnie ilość e-PIT-ów: w analogicznym okresie w 2012 r. było ich nieco ponad 1 mln. W tym roku jest ich już niemal dwukrotnie więcej.

Wystarczy dostęp do komputera z Internetem, aby korzystając z systemu e-Deklaracje wypełnić i wysłać deklarację elektroniczną. Dodatkowo system podpowiada jak uniknąć błędów oraz gwarantuje bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki wymogowi autoryzacji deklaracji (poprzez podanie danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu wykazanej w poprzednim rocznym zeznaniu) do minimum spada ryzyko, że ktoś się podszyje pod podatnika. Jest to najprostsza i bezkosztowa metoda. Złożone w ten sposób zeznanie dotrze do urzędu skarbowego, co potwierdza generowane przez program Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które jest traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Więcej: mf.gov.pl