Polskie społeczeństwo zagrożone szybkim starzeniem się

Przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego wzięli udział  w konferencji zorganizowanej przez Komisję Europejską i Instytut Badań Strukturalnych „Starzenie się Ludności, Rynek Pracy i Finanse Publiczne w Polsce”, która odbyła się 9 marca w Warszawie. Na potrzeby konferencji powstała publikacja o tym samym tytule. Omówione w niej zostały zagrożenia wynikające ze starzenia się społeczeństwa polskiego, a także nakreślono obszary, które wymagają priorytetowych interwencji w celu ograniczenia negatywnych skutków przemian demograficznych. W publikacji czytamy m.in., że: „Polska staje właśnie w obliczu gwałtownego przyspieszenia procesu starzenia się ludności. Mediana wieku populacji wzrośnie z 39 lat w 2015 roku do 45 lat w 2030. W 2050 roku dosięgnie aż 50 lat, co będzie piątą najwyższą wartością w Unii Europejskiej.”

Zdaniem ekspertów pomimo zmniejszania wieku emerytalnego, średnia wieku aktywności zawodowej Polaków będzie rosła. Jednym z powodów szybkiego przechodzenia na emeryturę osób starszych jest niski poziom ich kwalifikacji. Aby zniwelować negatywne skutki tej sytuacji należy zastosować instrumenty mobilizujące osoby starsze do pozostawania czynnym zawodowo, m. in. optymalne programy zdrowotne, wprowadzanie osób starszych w innowacyjne technologie czy nauka języków obcych. Ważna jest również aktywizacja osób w wieku 25-44, szczególnie kobiet, ponieważ jeżeli w okresie największej produktywności potencjalny pracownik pozostaje nieaktywny zawodowo, to sytuacja ta nie zmieni się, gdy osiągnie on 60 lat.

„Podejście do pracowników muszą zmienić pracodawcy – wyjaśnia Piotr Lewandowski z Instytutu Badań Strukturalnych. Osoby o dłuższym stażu pracy, starsze będą miały inne potrzeby, powinny mieć możliwość pracy w mniejszym wymiarze godzin, przy lżejszych zajęciach. Starszy pracownik może przydać się tam, gdzie liczy się doświadczenie.” – czytamy na portalu Onet.pl. Prezes Związku Pracodawców Motoryzacji i Artykułów Przemysłowych Paweł Wideł dodał, że: „Należy przedefiniować pracownika starszego na pracownika doświadczonego.”  

 

Więcej: LINK