Polskie Radio.pl: Tusk zapowiedział rozpoczęcie likwidacji umów śmieciowych

Zwiększenie bezpieczeństwa socjalnego rodzin będzie priorytetem rządu. Zapowiedział to premier Donald Tusk na konferencji prasowej, na której przedstawił program swego gabinetu na bieżący rok. Zdaniem szefa rządu, pod koniec roku bezrobocie będzie mniejsze niż 13 procent.

Według premiera wszyscy mamy wrażenie pozytywnego przełomu w gospodarce. Do Polski wraca optymizm oparty na konkretnych przesłankach – powiedział Donald Tusk. Dodał, że choć w tym roku nie będzie można zaszaleć z wydatkami, to będzie on początkiem zwrotu. – Musimy zacząć odpowiadać na pytanie, „jak żyć za płacę minimalną” – podkreślił szef rządu.

Donald Tusk dodał, że choć zarzuca mu się poglądy socjalistyczne, to państwo musi być obecne w gospodarce i w regulacji stosunków pracy. Podkreślił, że bieżący rok musi być początkiem końca umów śmieciowych. Ich likwidacja będzie jednak ostrożna ze względu na sytuację na rynku pracy. Proces ten rozpocznie się od oskładkowania umów-zleceń które, zdaniem premiera, przyczyniają się do patologii na rynku pracy. Rząd zmieni też zasady przyznawania zamówień publicznych tak, aby korzystały z nich firmy zatrudniające ludzi w godnych warunkach. Wynagrodzenie z tytułu zasiadania w radach nadzorczych również zostanie obciążone składkami.
Więcej: LINK