Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz innych ustaw w ramach Komisji Edukacji i Nauki Sejmu

8 listopada 2024 odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (druk nr 759) w ramach Komisji Edukacji i Nauki Sejmu.

Projekt zawiera zmiany w zakresie dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników (w art. 122 ustawy – Prawo oświatowe), takie jak:

  • określenie zwaloryzowanych kwot dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników w odpowiedzi na trudności interpretacyjne w samorządach gmin w zakresie prawidłowego sposobu naliczania waloryzacji kwot dofinansowania kosztów kształcenia – do 10 824 zł w przypadku większości zawodów oraz do 13 394 zł – w przypadku zawodów o szczególnym zapotrzebowaniu na krajowym rynku pracy określonych w prognozie MEN, obowiązujących w 2024 r.
  • objęcie kwoty dofinansowania kosztów kształcenia młodocianych pracowników tzw. waloryzacją kumulatywną
  • zmiana modelu dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia uczniów będących młodocianymi pracownikami od 1 stycznia 2025 r. – wypłacanie 75% kwoty dofinansowania uzależnione od ukończenia nauki zawodu i przystąpienia ucznia do egzaminu a pozostałej połowy od zdania egzaminu przez młodocianego.

Ostatnia z wymienionych zmian jest częściowym przychyleniem się do postulatu Związku Rzemiosła Polskiego, który wskazywał zasadność wypłacania 100% kwoty dofinansowania niezależnie od zdania egzaminu przez młodocianego, bowiem pierwotnie w projekcie przekazanym do konsultacji społecznych zapisano jedynie 50% dofinansowania.

W trakcie obrad Komisji Edukacji i Nauki (ENM) Pani Agnieszka Harasim Dyrektor Izby Rzemieślniczej Mazowsza, Kurpi i Podlasia w Warszawie wsparta przez dr Krzysztofa Sadowskiego z Zespołu Oświaty Zawodowej i Polityki Społecznej ZRP przywołała liczne argumenty przedsiębiorców za zwiększeniem kwoty dofinansowania niezależnie od wyniku egzaminu.

Pani Katarzyna Lubnauer – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej stwierdziła, że efekty zmiany, tj. określonego w projekcie 75% dofinansowania będą przedmiotem ewaluacji.

Sprawa nie jest ostatecznie przesądzona, bowiem formułowano wypowiedzi i zgłoszono poprawkę zmniejszenia 75% dofinansowanie do 50%, która nie została przyjęta.

Przed nami II czytanie rządowego projektu ustawy.

Transmisja z posiedzenia jest dostępna na stronie Sejmu.