Oświatowa subwencja wymaga naprawy

Związek Rzemiosła Polskiego skierował do Anny Zalewskiej Minister Edukacji Narodowej protest przeciwko zapisowi w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego. Nowy zapis pojawił się w rozporządzeniu ministra edukacji z 22 grudnia 2015 roku.

Zdaniem prezesa ZRP Jerzego Bartnika przyjęcie dwóch wskaźników dla uczniów tego samego typu szkół będzie nastręczało wielu perturbacji organizacyjnych, które w konsekwencji będą prowadziły do wypychania ze szkół zawodowych uczniów, których nauka zawodu jest organizowana na bazie umowy o pracę.
 
Według ZRP podpisane rozporządzenie zawiera istotne różnice wobec pierwotnie projektowanych. A problem dotyczy przyjętych w Załączniku do rozporządzenia dwóch wskaźników:

P 11 – 0,23 – dotyczy m.in. uczniów szkół prowadzących kształcenie zawodowe, w tym na realizację praktycznej nauki zawodu
oraz
– P 12 – 0,08 – dotyczy uczniów zasadniczych szkół zawodowych dla dzieci i młodzieży będących młodocianymi pracownikami.

W ocenie Związku Rzemiosła Polskiego przyjęta zmiana w sposób ewidentny degraduje formę organizacji zajęć praktycznych na bazie kodeksowej umowy o pracę, która jest poniekąd gwarancją utrzymania zatrudnienia po zakończeniu nauki zawodu. Można też przewidywać, że zmiana ta doprowadzi do eliminacji umów o pracę z procesu kształcenia zawodowego,

Treść protestu: