OECD proponuje rozwiązania dla rozwoju polskiej gospodarki

OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) podczas wczorajszej debaty w Pałacu Prezydenckim przedstawiła propozycje, które mają poprawić konkurencyjność polskiej gospodarki. Są one efektem raportu Economic Surveys: Poland 2014. Wśród rozwiązań znajdują się znaczące zmiany w Kodeksie Pracy, które ocenił prezes ZRP Jerzy Bartnik.

Zdaniem ekspertów OECD popularność umów cywilno-prawnych na polskim rynku jest niepokojąca. Powoduje podział na pracowników etatowych, którzy są silnie chronieni przed zwolnieniami i tych na umowach cywilno-prawnych, zagrożeni usunięciem z firmy  z dnia na dzień. Dodatkowo pracodawcy inwestują w pracowników etatowych, szkolą ich i zlecają zadania podnoszące kwalifikacje. Pozostali rzadko otrzymują tego typu wsparcie. „Segmentacja rynku pracy w Polsce może negatywnie wpływać na wzrost gospodarczy, bo koszty dostosowania nie są rozłożone równomiernie. To potęguje skalę szoku, jakiego doznaje gospodarka w warunkach kryzysu” – piszą w raporcie ekonomiści OECD.

Organizacja proponuje likwidację umów cywilno-prawnych przy jednoczesnym znaczącym zwiększeniu elastyczności etatu i umożliwienia szybszego zwalniania pracowników. Wszystkie umowy byłyby oskładkowane, co zwiększyłoby wpływy z tego tytułu do budżetu i umożliwiło znaczne obniżenie składek.

Prezes ZRP Jerzy Bartnik wyraża się o propozycji OECD ostrożnie, ale wskazuje na dobry kierunek myślenia. – Przy dzisiejszych zapisach Kodeksu Pracy nakazywanie zatrudniania na umowę o pracę byłoby niebezpieczne. Jeśli jednak ten kodeks miałby być znacząco zliberalizowany, wtedy można o tym rozmawiać – zapewnił prezes.

Wśród propozycji przedstawionych podczas debaty znalazły się też takie jak:
•    położenie nacisku na rozwój szkolnictwa zawodowego
•    współpraca z pracodawcami w procesie edukacji zawodowej
•    zwiększenie wsparcia dla innowacyjności
•    kontynuowanie deregulacji i prywatyzacji
•    ułatwienie procedury upadłości firmy
•    ograniczenie najniższej ceny jako decydującego kryterium wyboru w przetargach publicznych
•    sprawniejsze ograniczanie przez rząd deficytu, w tym także zmiany w KRUS i likwidację przywilejów emerytalnych

Wiele z propozycji zamieszczonych w raporcie byłoby korzystne dla sektora MŚP i są one zgodne z rozwiązaniami, jakie od dawna promuje Związek Rzemiosła Polskiego. Jednak ich wprowadzenie napotyka na bariery: nie są to często propozycje popularne politycznie, budzą zatem niechęć rządu. Dodatkowo stanowią utrudnienie dla urzędników (zwłaszcza przepisy o przetargach publicznych) i są wielkim wyzwaniem dla ustawodawców.