Posiedzenie odbyło się 21 marca w Centrum Partnerstwa Społecznego, podczas którego Związek Rzemiosła Polskiego zgłosił uwagi do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw dot. skrócenia okresu przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacji.
Pierwsza z dwóch uwag dotyczy wydłużenia terminu z 14 do 21 dni od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, w którym pracodawca obowiązany jest poinformować na piśmie pracowników o dodatkowych formalnościach, jakimi objęci zostaną pracownicy, którzy otrzymują wynagrodzenie za pracę do rąk własnych. Otóż do nich będzie należało podanie, w określonym terminie, numeru rachunku płatniczego, na który będzie wypłacane wynagrodzenie za pracę, lub złożenie wniosku o dalszym poborze wynagrodzenia za pracę do rąk własnych.
Ważne jest, że pracownicy po otrzymaniu informacji pisemnej od pracodawcy mają 7 dni na podanie konta lub złożenie wniosku.
W opinii Związku Rzemiosła Polskiego także pracownik powinien mieć na odpowiedź nie 7 a 14 dni. Propozycja została pozytywnie przyjęta przez MR.
Kolejna zmiana wiąże się z ustawą z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, która wprowadziła kilka zmian w kwestii przechowywania dokumentów.
Zdaniem ZRP doprecyzowania wymaga zapis o obowiązku nakładania na pracodawców niszczenia elektronicznej postaci dokumentacji zawartej w art. 94 6. Pracodawcy muszą wiedzieć, czy każda forma przechowywania dokumentacji jest dopuszczalna. Ta procedura zostanie dopisana w rozporządzeniu.
MR rozważa tę propozycję.