22 marca odbyło się posiedzenie doraźnego Zespołu problemowego ds. Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowały: Izabela Opęchowska, dyrektor Zespołu Dialogu Społecznego, Sekretarz RDS oraz Elżbieta Lutow, dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości.
Przedmiotem posiedzenia była dyskusja dotycząca przyjętej przez rząd 14 lutego Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz szczegółowych odniesień Ministerstwa Rozwoju do uwag i komentarzy zgłoszonych przez stronę pracowników i stronę pracodawców Rady Dialogu Społecznego do przedmiotowego dokumentu.
Dokument przedstawia cele do realizacji w perspektywie roku 2020 i 2030, wskazuje sposób ich osiągania oraz określa najważniejsze projekty. Strategia będzie realizowana z wykorzystaniem podejścia projektowego. Dokument, w każdym z obszarów wskazuje konkretne projekty (strategiczne i flagowe) służące realizacji celów strategicznych. Lista projektów strategicznych i flagowych liczy obecnie ok. 185 przedsięwzięć, zarówno z zakresu rozwiązań legislacyjnych, jak i konkretnych inwestycji. Ma ona otwarty charakter i może być modyfikowana.
Wśród projektów strategicznych dotyczących legislacji i otoczenia prawnego przedsiębiorstw, przygotowano pakiet 100 zmian dla firm, którego duża część już weszła w życie. Kluczowe znaczenie w obszarze prawa gospodarczego ma Pakiet Konstytucja Biznesu. Pakiet skorelowany jest ze zmianami w innych ustawach, ułatwiającymi funkcjonowanie firm, nie tylko nowo powstałym, ale też już na rynku funkcjonującym.
Izabela Opęchowska zarzuciła MR, że w piśmie odnoszącym się do uwag zgłoszonych do SOR przez partnerów społecznych nie został ujęty Związek Rzemiosła Polskiego, który aktywnie uczestniczył w opiniowaniu projektu. Według ZRP Strategia nie uwzględnia wsparcia dla MŚP. Natomiast Elżbieta Lutow skomentowała, że w Strategii w obszarze MSP brakuje skonkretyzowanych instrumentów wsparcia dla małego sektora. Strategia sporo miejsca poświęca wzmocnieniu potencjału gospodarstw rolnych, brakuje podobnych rozwiązań skierowanych do mikrofirm spoza sektora rolniczego.
Więcej: