O nowoczesnych narzędziach dla edukacji i rynku pracy rozmawiano w Bolszewie

 W miejscowości Bolszewo k/Wejherowa zakończyła się druga z cyklu czterech konferencji „ Platforma flexicurity nowoczesnym narzędziem realizowana w ramach projektu „Platforma flexicurity dla MŚP – Kreowanie płaszczyzny współpracy w  zakresie flexicurity w obszarze MŚP” realizowanego ze środków Unii Europejskiej.

Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego otwierając spotkanie, przyblizył wachlarz zadań nad jakimi pracuje ZRP, a które postawił przed Zarządem Kongres Rzemiosła Polskiego. Większość swojej wypowiedzi skoncentrował na kwestiach związanych z oświatą, głównie  ze szkolnictwem zawodowym. Mówił o staraniach Związku na rzecz ugruntowania pozycji kształcenia dualnego, równolegle w szkole i u pracodawcy a także o zaangażowaniu ZRP w procesie konsultacji dotyczących nowego rozporządzenia w sprawie refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne opłacanych za młodocianych zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego. Dużym osiągnięciem jest to, że rozporządzenie będzie regulacją bezterminową, co eliminuje konieczność cyklicznych zmian dokumentu. – Istotną funkcją organizacji rzemiosła jest potwierdzanie kwalifikacji zawodowych w systemie egzaminów czeladniczych i mistrzowskich.- podkreślił J. Bartnik.

Kończąc wypowiedź dodał, że Związek Rzemiosła Polskiego jako reprezentant mniejszych firm rzemieślniczych i przedsiębiorców i jako organizacja pracodawców stara się reagować na bieżąco na wszystkie kwestie, które mają wpływ na funkcjonowanie firm. Dlatego zaapelował do obecnych na sali związkowców, żeby wrócili do rozmów w ramach Trójstronnej Komisji, po to, by politycy sami  nie ustalali norm prawa.
 
Następnie Piotr Śmigielski, ekspert projektu pokazał, które z innowacyjnych narzędzi załozonych w ewalizowanym projekcie już udaje się wykorzystywać w codziennym działaniu firm. Prezentacja wywołała żywą dyskusję. Tematem, który wzbudził największe zainteresowanie były kwalifikacje cząstkowe.  Rzemiosło nie popiera pomysłu resortu edukacji, jest przeciwne temu rozwiązaniu w odniesieniu do młodzieży zdobywającej szlify zawodowe w zakładzie u pracodawcy. Zdaniem rzemiosła, kwalifikacje cząstkowe, poszerzające czy uzupełniające wyuczony zawód powinno się zdobywać już po zdaniuogólnego, xałościowego egzaminu czeladniczego.

Samą ideę projektu i jego główne cele zaprezentował koordynator projektu Rafał Dąbrowski. Projekt ma za zadanie m.in. zapewnienie poczucia bezpieczeństwa pracowników MŚP w zakresie utraty pracy; utworzenie systemu wypożyczeń pracowniczych; umożliwienie przekwalifikowania lub pozyskanie dodatkowych kwalifikacji, czy przekazanie wiedzy w zakresie prawa.

Dyskusją i wymianą spostrzeżeń zakończyły się grupowe moduły tematyczne: I- Kreowanie płaszczyzny współpracy w zakresie flexicurity w obszarze MŚP – jako wsparcie w zagospodarowaniu wykwalifikowanych kadr; II – Rynek pracy MiŚP i III – Kształcenie zawodowe. Prelegenci: dr. SGH Jan Czarzasty, Andrzej Stępnikowski, ekspert ds. rynku pracy w ZRP, przybliżyli temat nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia. Pokazali rolę Krajowego Funduszu Szkoleniowego, przedstawili tematykę przygotowania zawodowego osób dorosłych oraz omówili rozwiązania antykryzysowe związane z prawem pracy, opracowane przez rząd. Norbert Pruszanowski, ekspert ds. funduszy unijnych ZRP, Izabela Laskowska i Konrad Romaniuk z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji mówili o nowym spojrzeniu na kształcenie przemienne w Europie, o wykorzystywaniu nowych narzędzi w  działaniach związanych z POWER i regionalnych programach, o programie UE na rzecz kształcenia Erasmus+. Natomiast moduł prowadzony przez prelegentów Grzegorza Śmigielskiego, eksperta projektu oraz Andrzeja Zycha z Izby szczecińskiej koncentrowała się  na tematach związanych z wpływem globalizacji i digitalizacji na rynek pracy. Na pokazaniu narzędzia, jakim jest Platforma, jako wsparcia w zagospodarowaniu wykwalifikowanych kadr w kryzysowym momencie firmy.

Głównym moderatorem konferencji była Jolanta Kosakowska, dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.

W spotkaniu wzięło udział około 120 uczestników.
Organizatorami konferencji byli: Związek Rzemiosła Polskiego i Izba Rzemieślnicza Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Szczecinie – realizatorzy projektu. Gospodarzami spotkania natomiast:  Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdańsku, Kujawsko-Pomorska Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy oraz Izba Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku.

Zdjęcia: LINK