O kształceniu zawodowym z Minister Edukacji. Spotkanie w Związku Rzemiosła Polskiego

Na zaproszenie prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika, 28 kwietnia w Pałacu Chodkiewiczów (siedzibie Związku Rzemiosła Polskiego) Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska spotka się z przedstawicielami środowiska rzemiosła.

Spotka się z przedstawicielami rzemiosła, kierownictwem Związku Rzemiosła Polskiego oraz izb rzemieślniczych. Debata będzie dotyczyła problematyki kształcenia zawodowego w kontekście udziału w tym procesie pracodawców rzemieślników i ich organizacji.

Obecnie 23 087 zakładów rzemieślniczych realizuje przygotowanie zawodowe (nauka zawodu lub przyuczenie do wykonywania określonej pracy) dla 73 723 młodych osób, którzy zajęcia praktyczne mają zorganizowane na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego, zawartej na czas nieokreślony.

W ocenie środowiska rzemieślniczego jest wiele problemów, które utrudniają powiązanie rynku pracy ze sferą edukacji. Rzemiosło buduje trwały kapitał społeczny i gospodarczy, pielęgnując przy tym tradycje, a korzystając z doświadczeń pokoleń patrzy w przyszłość. Jakość, niepowtarzalność, pasja, elastyczność, kreatywność, innowacyjność na miarę potrzeb firmy i jej klientów, relacje mistrz-uczeń, szacunek dla pracy, otwartość na potrzeby społeczności lokalnych – to jego wizytówka i misja.

Kształcenie zawodowe z udziałem zakładów rzemieślniczych jest sprawdzonym  rozwiązaniem, w którym na przestrzeni dziesiątków lat ukształtowano formy prawne i struktury organizacyjne. W podobny sposób tworzył się system uzyskiwania i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, w tym egzaminów czeladniczych i mistrzowskich przeprowadzanych przez komisje egzaminacyjne izb rzemieślniczych.

Należy też podkreślić, że zmiany idące w kierunku wdrażania rozwiązań budowanych na dobrym, sprawdzonym wzorcu dualnego kształcenia zawodowego jest tym, który w przyszłości może dźwignąć je do należnej mu pozycji.