O kształceniu zawodowym w Wejherowie

Podczas obchodów Dnia Edukacji Narodowej 15 października w Niepublicznej Szkole Rzemiosła w Wejherowie gościł Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik oraz Dyrektor Generalny Maciej Prószyński.

Uroczystość otworzył Brunon Gajewski Starszy Powiatowego Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Wejherowie. Złożył życzenia i gratulował nauczycielom, których olbrzymią zasługą jest wysoki poziom nauczania w wejherowskiej szkole.

Podczas spotkania tematem przewodnim była sytuacja na rynku pracy. Mówiono o tym, że wykształcenie zawodowe to ogromna szansa dla młodzieży. – W krajach, w których prowadzono dualny system nauczania, czyli w oparciu o praktyczną naukę zawodu i teorię zdobywaną w szkole jest najmniejsze bezrobocie – podkreślił Prezes Jerzy Bartnik. – Specjaliści i fachowcy są potrzebni na rynku pracy. W minionych latach szkoły zawodowe nie cieszyły się zainteresowaniem. Teraz wiadomo, że ukończenie szkoły rzemieślniczej daje większe szanse na znalezienie zatrudnienia.

Jerzy Bartnik i Maciej Prószyński spotkali się także z wejherowskimi rzemieślnikami i odwiedzili Cech w Wejherowie. Powiatowy Cech Rzemiosł MiSP – Związek Pracodawców w Wejherowie jest najstarszą i największą organizacją samorządu gospodarczego, która działa na terenie Powiatu Wejherowskiego. Cech zrzesza około 280 podmiotów gospodarczych, które zatrudniają blisko 4500 pracowników. Rzemieślnicy zrzeszeni w organizacji szkolą ponad 900 pracowników młodocianych w 30 zawodach. W roku 2013 podpisano ponad 280 nowych umów o pracę w celu przygotowania zawodowego z uczniami młodocianymi.

Więcej informacji o Cechu w Wejherowie w załączniku
Strona cechu: LINK