O kształceniu dualnym, strefach ekonomicznych i Platformie flexicurity dyskutują w Bolszewie

Trwa konferencja w Bolszewie k/ Wejherowa, której głównym celem jest upowszechnianie i realizacja idei flexicurity, poprzez wdrażanie różnych instrumentów wypracowywanych z myślą o ułatwianiu zatrudnienia, rozwoju indywidualnych zdolności, elastycznej organizacji pracy, sprzyjających szybkiemu i skutecznemu zaspokojeniu potrzeb pracownika i pracodawcy.

Prezes ZRP Jerzy Bartnik przybliżył zadania, nad którymi pracuje Związek. Znaczne miejsce zajmują działania na rzecz ugruntowania pozycji kształcenia zawodowego organizowanego równolegle w szkole i u pracodawcy. ZRP uczestniczy w pracach nad nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Powiedział także o potrzebie wprowadzenia zmian w ustawie o rzemiośle. – Podejmujemy różne inicjatywy w tym temacie. Są dwie opcje: jedna polega na dokonywaniu zmian małymi krokami, droga natomiast miałaby być inicjatywą obywatelską celem stworzenia nowej ustawy- zaznaczył J. Bartnik.

Z dużym zainteresowaniem spotkało się wystąpienie Teresy Kamińskiej, prezes Zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która jest zwolenniczką zacieśnienia w strefach współpracy w rzemiosłem. Głównie w zakresie kształcenia i zatrudniania młodych kadr. młodych kadr. – Są pieniądze na ten cel i należy je efektywnie w porozumieniu z organizacjami rzemiosła wykorzystać.
Podczas dyskusji skoncentrowano się na problematyce związanej z kształceniem dualnym, realizowanym w zakładach rzemieślniczych. Mówiono także o projekcie zmian w ustawie o systemie oświaty. Jolanta Kosakowska dyr. Zespołu Oświaty Zawodowej i Polityki Społecznej ZRP zwróciła uwagę na wątpliwości, jakie budzi kwestia finansowania szkół publicznych i niepublicznych. Zamieszczony w projekcie zapis mówi, że szkoły publiczne o uprawnieniach szkół publicznych nie otrzymują bowiem środków na finansowanie kwalifikacyjnych kursów zawodowych na analogicznych warunkach, jak szkoły niepubliczne. Zdaniem ekspertów ZRP jest to nierówność, którą należy skorygować w systemie prawnym.
 
Po przerwie obiadowej rozpoczną się spotkania w grupach tematycznych.

W konferencji biorą udział przedstawiciele organizacji pracodawców i związków zawodowych, instytucji związanych z oświatą, samorządów lokalnych oraz przedsiębiorcy. W roli gospodarzy występują Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Władysław Jefremienko, prezes Izby Rzemieślniczej, Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Lublinie, Wiesław Szajda, prezes Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Gdańsku, Sławomir Szatkowski, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy oraz Zbigniew Szyca, prezes Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Pomorza Środkowego w Słupsku.