O dialogu społecznym i szkolnictwie zawodowym w Małopolsce

Podczas sesji konsultacyjnej w Krakowie w dniach 17-18.09.2014 podjęto dyskusję o sytuacji dialogu społecznego w regionie. Rozmawiano także o problemach szkolnictwa zawodowego w Małopolsce.

W spotkaniu uczestniczyli regionalni przedstawiciele strony rządowej oraz pracodawców, a także pracownicy młodociani – uczniowie odbywający praktyki u małopolskich rzemieślników – uczniowie Rzemieślniczej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

Wojewoda Małopolski Andrzej Harężlak rozpoczął spotkanie prezentacją zadań i działań WKDS i zaprosił zebranych do dyskusji. Głos zabrał  Prezes Zarządu Izby Rzemieślniczej MSP w Tarnowie Jan  Błaszkiewicz, który podkreślił brak spójności w działaniach strony rządowej, konkretnie niezgodność w ustawodawstwie dotyczącym finansowania niepublicznych, rzemieślniczych szkół zawodowych. Tematyka szkolnictwa zawodowego zdominował pierwszą część spotkania. Wicewojewoda wyraził opinię, że rola szkolnictwa zawodowego była przez lata niedoceniana, niepotrzebnie likwidowano szkoły zawodowe, łącznie z przyzakładowymi. W ostatnich latach tendencja się zmienia ze względu na co raz większe zainteresowanie młodych ludzi szkolnictwem zawodowym.

Członkowie WKDS, przedstawiciele wojewody i przedsiębiorcy debatowali dwa dni nad stanem dialogu społecznego w województwie i kraju. Podsumowaniem dyskusji były zebrane opinie oraz kwestionariusze  mające na celu dokonanie analizy stanu dialogu społecznego oraz zaproponowanie rozwiązań, mogących usprawnić i wzmocnić dialog społeczny w Polsce.     

Zaproponowano między innymi odpolitycznienie WKDS w sensie szerszego forum (partie polityczne z każdej strony, nie tylko rządzącej ), skoordynowanie działań stron dialogu społecznego tak, by były one skuteczne poprzez współpracę branż i regionów w interesie obywateli, udział mediów na rzecz promowania dialogu społecznego oraz informowanie społeczeństwa o efektach prac WKDS.

Więcej informacji w załączniku