Nadzwyczajne spotkanie Grupy Pracodawców EKES z udziałem Jerzego Bartnika

Dziś (4 czerwca) w Brukseli odbywa się nadzwyczajne spotkanie Grupy Pracodawców Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) dla uczczenia 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce.
Wśród zaproszonych gości do Brukseli przybył Władysław Kosiniak-Kamysz, Minister Pracy i Polityki Społecznej. Związek Rzemiosła Polskiego reprezentuje Prezes Jerzy Bartnik, który w swoim wystąpieniu odniósł się do przemian w polskim rzemiośle i biznesie na przestrzeni okresu transformacji.

– Transformacja gospodarcza w 1989 roku była znaczącym wydarzeniem dla wszystkich właścicieli firm, a w szczególności dla mikroprzedsiębiorstw i rzemiosła. W 1989 roku w Polsce istniało jedynie 800 tysięcy firm, po 25 latach szacuje się, że działa ich około 1,9 miliona, z czego 99,8% to mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. Te dane są powodem do zadowolenia i dumy. Warto podkreślić, że firmy z sektora MŚP, w tym w dużej mierze zakłady rzemieślnicze musiały sprostać nowym warunkom rynkowym, wyzwaniom stawianym przez otoczenie, zmienić sposób myślenia o kliencie i jego potrzebach – powiedział J. Bartnik.

Prezesa ZRP wyraził niepokój, że w nowej perspektywie finansowej, podstawowym wymogiem, jaki będzie stawiany aplikantom o środki unijne będzie nadal warunek innowacyjności (tzw. inteligentne specjalizacje). Postawienie takiego warunku uniemożliwi aplikowanie o środki finansowe  przedsiębiorstwom działającym w branżach tradycyjnych, licznie reprezentowanym w  rzemiośle. Działalność w dziedzinach tradycyjnych wcale nie musi oznaczać, że firmy te nie mają szans na uzyskanie przewag konkurencyjnych na rynkach lokalnych czy nawet europejskich (np. sukcesy firm, które postawiły na rozwój eksportu tradycyjnych produktów spożywczych wysokiej jakości). Te podmioty gospodarcze zasługują na wsparcie ze strony Państwa na równi z firmami innowacyjnymi technologicznie, zwłaszcza, że ich wkład w promowanie produktów polskich i budowanie wizerunku polskiego przedsiębiorcy jest nie do przecenienia.

Podkreślił też, że dziś poziomem przedsiębiorczości nie odstajemy od reszty Europy. Pod względem liczby aktywnych przedsiębiorstw zajmujemy szóste miejsce w Unii Europejskiej. Aż 7 na 10 pracujących to osoby zatrudnione w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Można więc śmiało powiedzieć, że rozwój tego sektora oraz jego wspieranie to kluczowe kwestie dla walki z bezrobociem.

Prezes Jerzy Bartnik odniósł się również do tematu kształcenia zawodowego, który jest szczególnie istotny dla polskiego rzemiosła i firm z sektora MŚP. – Z punktu widzenia interesów pracodawców najważniejsze są wykwalifikowane kadry i dostosowanie systemu edukacji zawodowej do potrzeb rynku pracy – zaznaczył.  – Obecnie dostrzegamy rozdźwięk pomiędzy potrzebami pracodawców, a tym co mogli oferować absolwenci szkół. Dlatego niezwykle istotne jest promowanie i wprowadzanie dualnego kształcenia zawodowego: teoria w szkole, praktyka u pracodawcy na podstawie umowy o pracę. Taki system edukacji umożliwi pogodzenie interesów pracodawców i pracowników i przyniesie korzyści dla całej gospodarki oraz rynku pracy.