Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy

Podczas targów Budma 2015 w Poznaniu Stowarzyszenie Parkieciarze Polscy, wzorem poprzednich lat, zorganizowało Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Parkieciarzy.

Dla podkreślenia roli kształcenia dualnego w zawodzie, zaproszono do zawodów pary składające się z mistrza i jego ucznia. Każdy zespół przygotował własny wzór  o wymiarze 1100×1100 mm. Prace były nie tylko urozmaicone i trudne technicznie, musiały być również perfekcyjnie wykonane.

Wzory parkietu przygotowane przez zawodników składały się z kilkudziesięciu elementów z dębu naturalnego, merbau, jesionu białego. Podczas oceny prac komisja konkursowa brała pod uwagę: organizację stanowiska pracy, porządek, przestrzeganie przepisów BHP oraz zgodność ze sztuką parkieciarską: precyzję wykonania wzoru, dokładność cięć, pomiary i trasowanie wzoru, zamocowanie i trwałość nałożonego wzoru, staranność i czystość, czas wykonania, stopień trudności wzoru, design i naturalnie efekt końcowy.

W konkursowe szranki stanęły zespoły z Polski: Krzysztof i Jarosław Ratke, Krystian Radio i Kamil Radio, Jerzy Szylar i Dawid Szylar, Hubert Król i Karol Byszkiewicz oraz Adam Dąbrowski i Michał Rogowski, z Niemiec – Daniel Schrall i Wunibald Schrall, z Czech – Marian Hulec i Martin Hulec, z Białorusi – Dzmitry Yatsuk, ewgen Slipenko oraz para włosko-austriacka – Nico Fenkart i Christian Oberarzbacher. Z

Z dwudniowej rywalizacji zwycięsko wyszedł zespół niemiecki: Daniel Schrall i Wunibald Schrall (ojciec i syn). Licznie zebrana targowa publiczność swoim faworytem uczyniła efektowny wzór Krzysztofa i Jarosława Ratke, którym jury przyznało drugą nagrodę. Na III miejscu uplasowała się para Marian Hulec i Martin Hulec z Czech.

Na uroczystej gali wręczenia nagród gośćmi specjalnymi byli minister Edukacji Narodowej Joanna Kluzik-Rostkowska i prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik którzy wręczyli nagrodę specjalną – puchar dla najlepszej drużyny Mistrz i Uczeń, ufundowany przez Jacka Tomczaka, przewodniczącego Komitetu Kształcenia Zawodowego Krajowej Izby Gospodarczej, posła na Sejm RP.

Więcej: LINK