Medal Św. Eligiusza i tytuł Złotnika Roku 2011 dla Andrzeja Bielaka

Ważnym wydarzeniem związanym z jesiennymi targami biżuterii i zegarków Złoto Srebro Czas w Warszawie jest ogłoszenie werdyktu Kapituły przyznającej Medal Św. Eligiusza wraz z tytułem Złotnika Roku. W tym roku nagrodę przyznano Andrzejowi Bielakowi – krakowskiemu artyście plastykowi, rzemieślnikowi i mistrzowi w złotnictwie.

Była to ósma edycja tego prestiżowego wyróżnienia, które uznawane jest za jedno z najważniejszych odznaczeń złotniczych w kraju. Już sama nominacja do tej nagrody to wielka nobilitacja w środowisku polskich rzemieślników-złotników.

Laureata tegorocznej edycji konkursu wybrała Kapituła złożona z przedstawicieli Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Międzynarodowego Centrum Targowego, Ogólnopolskiej Komisji Złotniczo-Jubilerskiej ZRP oraz Wiesława Śliwowskiego, Laureata VI edycji Medalu Św. Eligiusza.

Nagrodzony złotnik – Andrzej Bielak – to znany w środowisku artysta plastyk, którego dobry warsztat rzemieślniczy potwierdza dyplom mistrzowski. Jest członkiem Cechu Złotników, Jubilerów i Pokrewnych Zawodów w Krakowie. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. Od 1978 roku zajmuje się projektowaniem i wytwarzaniem biżuterii.

Sylwetka Andrzeja Bielaka w załączniku.