„Łączy nas kształcenie zawodowe”. Konferencja w Związku Rzemiosła Polskiego

Prezes Związku Jerzy Bartnik, otwierając konferencję „Łączy nas kształcenie zawodowe” podkreślił fakt, że już wcześniej zasygnalizowana została potrzeba zreformowania szkolnictwa zawodowego, w celu dostosowania jej do potrzeb rynku, nowych rozwiązań technicznych i technologicznych. 

 

Dualny system kształcenia jest systemem zabezpieczającym wiedzę przy pomocy szkolnictwa i czynnego udziału pracodawców. Najlepszym modelem w nauce zawodu jest przekazywanie wiedzy uczniowi przez mistrza w naturalnych warunkach pracy. Takie praktyki dają możliwość przygotowania młodego człowieka do samodzielnego prowadzenia działalności. Niestety proces ten nie jest łatwy, dlatego coraz mniej osób chce się angażować w tego typu działania. – powiedział J. Bartnik.

 

Natomiast Marzena Machałek, sekretarz Stanu w MEN stwierdziła, że dziś zawód jest prestiżem, dobre przygotowanie pozwoli na zdobycie dobrej pracy. Dla osiągnięcia tych efektów potrzebne są:, prężnie rozwijająca się gospodarka i właściwa edukacja, w tym kształcenie zawodowe. Reforma oświaty wymagała pilnych zmian, które ministerstwo edukacji systematycznie wprowadza wsłuchując się w głos pracodawców. 

 

Zmiany są zatem odpowiedzią na potrzeby i postulaty przedsiębiorców, a także środowiska rzemieślniczego. Wiceminister Machałek podkreśliła również, że MEN nie wyobraża sobie reformy kształcenia zawodowego bez udziału pracodawców, którzy są kluczowym partnerem i bez nich żadna zmiana w edukacji nie będzie dobra. Niezwykle istotne jest zatem, aby pracodawcy byli obecni na każdym etapie tworzenia i wprowadzania zmian w kształceniu zawodowym.

 

Konferencja zorganizowana została przez Związek Rzemiosła Polskiego we współpracy z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT oraz Komitet Naukowo-Techniczny FSNT-NOT Doskonalenia Kadr. Tegoroczna V już edycja konferencji nosiła tytuł „Kształcenie Zawodowe – Drogi, Metody, Innowacyjność”. Podczas spotkania poruszone zostały kwestie dostosowanie kształcenia i szkolenia zawodowego oraz innowacyjnych postaw uczniów na potrzeby konkurencyjnego rynku pracy, nadzieje i obawy szkół zawodowych wobec nowej polityki oświatowej, zaangażowanie rzemiosła oraz partnerstwa na rzecz innowacyjnego kształcenia zawodowego.

 

Sponsorem konferencji były „Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych” (TZMO).

 

 
Zdjęcia: LINK
 
Program konferencji: LINK
 
Scenariusz konferencji: LINK
 
Tezy: LINK
 
Prezentacje do pobrania: LINK