Jacek Męcina Sekretarza Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej zaznaczył w liście skierowanym do Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego Jerzego Bartnika, że zdaniem resortu dostosowany do potrzeb rynku pracy system kształcenia zawodowego oparty o naukę zawodu u pracodawców może być skutecznym sposobem na integrację młodych ludzi z rynkiem pracy.
List nawiązuje do postulatów, zawartych w Manifeście Rzemiosła Polskiego, który podpisali uczestnicy konferencji „Rzemiosło dla gospodarki, rynku pracy i edukacji; Związek Rzemiosła Polskiego w działaniu od 80 lat ” . Spotkanie odbyło się 18 listopada 2013 roku w Warszawie w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Wydarzenie Honorowym Patronatem objął Wicepremier Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Wśród postulatów Manifestu szczególnie istotne znaczenie miały te dotyczące kształcenia zawodowego i dualnego.
Jednym z istotnych elementów utrzymania w systemie edukacji kształcenia praktycznego w zakładzie pracy jest zapewnienie dalszego stosowania instrumentów ekonomicznych, które będą zachęcały rzemieślników do szkolenia uczniów. Jacek Męcina zapewnił, że istniejące formy wsparcia będą nadal funkcjonowały i wyraził nadzieje, że są one pomocne w realizowaniu przez środowisko rzemiosła postulatów Manifestu.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej jako dysponent środków Funduszu Pracy – podjęło intensywne działania legislacyjne, dostosowujące polskie przepisy do prawodawstwa UE w kierunku zapewniającym ciągłość wypłat refundacji wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne młodocianych pracowników. Przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego uczestniczą w pracach parlamentarnych związanych z projektem ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw.
Treść listu w załączniku.