Prowadzenie całokształtu zagadnień w obszarach: prawo gospodarcze (prawo działalności gospodarczej, zamówienia publiczne, pomoc publiczna dla przedsiębiorstw, obrót towarami i usługami z zagranicą itp.), prawo podatkowe i celne, prawo bankowe, ochrona środowiska.
Analizowanie aktualnego stanu prawnego i organizacyjnego, występowanie z propozycjami zmian, opiniowanie projektowanych rozwiązań.
Prowadzenie i koordynowanie całokształtu zagadnień związanych z rozwojem społeczno-gospodarczym mmśp, w tym rzemiosła oraz określaniem działań (strategii) ZRP w kontekście rozwoju i pozycji mikro i małych przedsiębiorstw, w tym rzemiosła, w systemie gospodarczo-społecznym kraju.
Opiniowanie systemowych rozwiązań w zakresie dostępu mmśp i organizacji do zewnętrznych źródeł zasilania finansowego, pochodzących ze środków publicznych krajowych oraz (we współpracy z innymi komórkami organizacyjnymi biura ZRP) międzynarodowych.
Upowszechnianie najnowszych informacji gospodarczych w środowisku mmśp.
Inicjowanie przedsięwzięć z udziałem ZRP oraz izb rzemieślniczych i cechów na rzecz upowszechniania wiedzy o przepisach i normach prawnych z obszaru ochrony środowiska.
Współpraca z organizacjami prowadzącymi certyfikację i normalizację w zakresie zarządzania jakością i innowacjami technologicznymi w rzemiośle.
Podejmowanie działań na rzecz ochrony własności intelektualnej i przemysłowej.