Konsultacje projektu nowej formy dialogu społecznego

Jest szansa na przełamanie impasu w konsultacjach społecznych. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz spotkał się 26 stycznia z przedstawicielami pracodawców oraz związków zawodowych, by omówić dalsze działania dla wznowienia dialogu trójstronnego w Polsce.

Komisja Trójstronna, której przewodniczącym jest szef resortu pracy, niestety nie spełniła swojego zadania. Po wystąpieniu związków zawodowych z obrad KT dialog społeczny w Polsce utknął w martwym punkcie. Poniedziałkowe spotkanie może więc okazać się przełomowe.

Po kilkumiesięcznych pracach eksperci związków i pracodawców zakończyli prace nad wspólnym projektem. Zapisy określają nowe zasady prowadzenia dialogu społecznego w Polsce. Obecną Komisję Trójstronną miałaby zastąpić Rada Dialogu Społecznego. W regionach miałyby działać Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego. Projekt przewiduje równowagę wszystkich stron dialogu, w tym strony rządowej. Związki zarzucały obecnej Komisji Trójstronnej, że jej członkowie i przewodniczący powoływani są przez rząd i strona społeczna nie jest równoprawna z rządową w jej pracach.

Zgodnie z projektem, na czele Rady mają stać naprzemiennie liderzy organizacji partnerów społecznych, a nie jak dotychczas w Komisji Trójstronnej przedstawiciel rządu. Rada ma opiniować założenia strategii i projektów aktów prawnych, ale także inicjować proces legislacyjny, co jest nowym rozwiązaniem.

Obecnie projekt trafił do MPiPS. Eksperci resortu po zapoznaniu się z projektem przekażą uwagi i propozycje do niego.

Więcej informacji w załączniku: LINK