Konferencja na temat transformacji cyfrowej polskich szkół

19 grudnia 2024 odbyła się konferencja pn. „Transformacja cyfrowa polskiej szkoły” zorganizowana przez firmę Google w ramach międzynarodowej inicjatywy Google for Education, z udziałem dr Krzysztofa Sadowskiego, eksperta Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.

W trakcie konferencji Pan Tomasz Kulasa – Dyrektor Departamentu Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Edukacji Narodowej  – opowiedział o działalności innowacyjnej i planowaniu w obszarze systemu oświaty. Wspomniał o Inwestycjach C2.1.2 oraz C2.2.1  w ramach Krajowego Planu Odbudowy
i Zwiększania Odporności, dot. wyposażenia szkół oraz  Polityce Cyfrowej Transformacji Edukacji.

Następnie, Pan Paweł Czerwony – Szef Google dla Edukacji – zaprezentował w skrócie cele, usługi
i możliwości dostarczane przez firmę Google i jej partnerów dla transformacji cyfrowej szkół.

Konferencja była okazją do dyskusji na temat roli jednostek samorządu terytorialnego
w kształtowaniu cyfrowej edukacji w Polsce oraz przedstawienia dobrych praktyk we wdrażaniu technologii i usług cyfrowych do szkół na przykładzie gminy Nowa Wieś i miasta Wałcz.

W panelu moderowanym przez Pana Krzysztofa Kaszuba – Dyrektora ds. projektów i współpracy z JST Google for Education wzięli udział: Pan Karol Tucharz – Wicewójt Gminy Wielka Wieś, Pan Sebastian Trojanowski – Dyrektor Biura Stowarzyszenia na Rzecz Wsparcia Rozwoju Gmin Powiatu Wałeckiego, Pan Paweł Psutył z GoCloud.

Zaproszeni prelegenci opowiedzieli o motywacji do podjęcie działań, przebiegu prac wdrożeniowych
i efektach, które przyczyniają się obecnie do sukcesów unowocześnionych szkół. Zgodnie wskazywali na początkowe obawy nauczycieli, które po wdrożeniu okazały się wyolbrzymione. Ułatwienia
w prowadzeniu zajęć, dostępie do informacji, przygotowywaniu materiałów oraz wzrost zainteresowania uczniów dzięki nowej technologii przekonały do cyfryzacji nawet początkowych sceptyków.  Podkreślano rolę dialogu w procesie wdrożeniowym i możliwości negocjacji kosztów przy większych grupowych zamówieniach sprzętu.  Na szczególną uwagę zasługuje przytoczony przykład symulatora stanowiska spawalniczego, na którym uczeń może niemal praktycznie (w wirtualnej rzeczywistości) doskonalić swoje umiejętności spawacza zanim faktycznie będzie mógł spróbować pracy z prawdziwą spawarką.

Następnie, Pani Magdalena Hyczko z Google Cloud opowiedziała o sztucznej inteligencji bazującej na mocy obliczeniowej, danych i algorytmach. Przedstawiła kierunki rozwoju i skuteczny sposób komunikacji z AI. Zaprezentowała nową aplikację NotebookLM, która wykorzystując sztuczną inteligencje oraz wskazane źródła danych pozwala wytworzyć np. test egzaminacyjny w ciągu kilku sekund, a także znaleźć istotne kwestie w dużych dokumentach.

Kolejny prelegent, Pan Ryszard Nowakowski – Burmistrz Miasta i Gminy Parzęczew – podzielił się wiedzą i doświadczeniem nt. możliwości wykorzystania rozwiązań Google Workspace i Gemini.

Był to przykład dobrej praktyki przed przedstawieniem założeń budowania programów rozwoju referencyjnych i innowacyjnych gmin przez Pana Krzysztofa Kaszuba z Google for Education.

Konferencja zakończyła się warsztatem prezentującym możliwości sprzętu „chrombooków”, tzw. laptopów przeglądarkowych z oprogramowaniem dostarczonym przez organizatora oraz krótką informacją o możliwości zamawiania sprzętu.

Pan Patryk Synowiec – Starszy doradca z CCT Poland – pokazał jak dzięki rozwiązaniom informatycznym można z jednego stanowiska administrować jednocześnie nawet tysiącami urządzeń,  dokonywać aktualizacji oraz blokować niechciane treści. Pan Tomasz Launer – Menedżer firmy Komsa – zalecał kompleksowe podejście do wdrożeń przez wyspecjalizowane podmioty.