W Sejmie, 9 kwietnia odbyła się konferencja „Modernizacja Administracji Podatkowej i Nowa Ordynacja Podatkowa”, której gospodarzem był resort finansów. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele organizacji pracodawców, parlamentarzyści, środowisk naukowych, kancelarii prezydenta, rządu.
Zmiany w administracji podatkowej, centra obsługi, usługa asystenta podatnika, wyspecjalizowane urzędy skarbowe dla dużych podatników oraz wyodrębnienie organizacyjne Krajowej Informacji Podatkowej mają się przyczynić do lepszej jakości usług świadczonych przez urzędy skarbowe oraz przejrzystych i jednolitych interpretacji podatkowych.
Ministerstwo finansów chce, żeby koncepcja „Podatnik jest w centrum uwagi administracji” stała się faktem. Zdaniem wiceministra finansów Jacka Kapicy zmiany powinny odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania podatników, aby ułatwić im wykonywanie obowiązków podatkowych.
Podczas dyskusji nad nowelizacją ordynacji podatkowej część ekspertów wypowiedziała się, że nie jest możliwa nowelizacja obowiązującego aktu, ale skonstruowanie zupełnie nowego w logice i konstrukcji. Obecnie założenia są po konsultacjach resortowych i opinii Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego, a przed Komisją prace nad weryfikacją ich zasadności. W maju mają rozpocząć się konsultacje społeczne.
Nowe Ordynacja podatkowa zakłada m.in. skrócony czas na dokonanie wymiaru podatku, wydłużenie terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia i nowe środki zwalczania przewlekłości postępowania jako jedne z podstawowych z założeń ochrony prawa podatnika. uzyskania informacji czy prawo do uprzejmego, profesjonalnego i sprawiedliwego traktowania.
Więcej: LINK