Jak zachęcić kraje UE do efektywniejszego wykorzystywania programów innowacyjnych

Zakończyło się trwające dwa dni pierwsze spotkanie w organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości projekcie MIRRIS (Mobilizing Institutional Reform for Research and Innovation Systems).
Jest to projekt międzynarodowy, współfinansowany przez Komisję Europejską, którego celem jest zachęcenie nowych krajów UE do lepszego wykorzystania europejskich programów badawczych i innowacyjnych – głównie 7 Programu Ramowego (7PR) oraz Horyzontu 2020, a w efekcie usprawnienie istniejących systemów badań, rozwoju i innowacji w tych krajach. W projekcie, razem z Polską, uczestniczy 13 nowych państw UE: Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Estonia, Węgry, Łotwa, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja i Słowenia.

Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes PARP podczas spotkania zapewniła, że PARP od lat stara się zachęcać przedsiębiorców do angażowania się w projekty innowacyjne, samodzielnie czy we współpracy z jednostkami naukowymi oraz do  podejmowania działań na rynkach zagranicznych. Zabiega o to, aby polscy przedsiębiorcy byli coraz liczniej reprezentowani w takich programach jak COSME czy Horyzont 2020.

 

Agencja planuje uruchomić w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – punkt kontaktowy dla przedsiębiorców z sektora MŚP, którego celem będzie zwiększenie partycypacji polskich MŚP w międzynarodowych programach na rzecz rozwoju innowacyjności oraz wspierających badania i rozwój oraz zwiększenie udziału przedsiębiorców w konkursach organizowanych np.: przez Europejską Agencję Kosmiczną. Będzie na to wsparcie w formule grantów na granty.
Więcej:
LINK