Jak wykształcić w sobie lidera dialogu. Warsztaty w Zakopanem

W minionym tygodniu w Zakopanem Związek Rzemiosła Polskiego zrealizował szkolenie „Jak wykształcić w sobie lidera dialogu społecznego”, finansowane z funduszy Komisji Trójstronnej.

Uczestnicy podczas dwudniowych warsztatów mieli możliwość poznać postawy liderów i style ich pracy w oparciu o koncepcję analizy transakcyjnej. Prowadzone ćwiczenia miały na celu nauczenie kursantów budowania efektywnych relacji międzyludzkich a także miały przyczynić się do wzmocnienia umiejętności funkcjonowania w zespole.

Szkolenie pomogło uczestnikom poznać wartości komunikatu. Rzadko zastanawiamy się w codziennym działaniu, czym tak naprawdę jest komunikacja i co należy uczynić, aby nasze komunikaty miały odpowiednia wartość i były właściwie zrozumiane i wysłuchane przez inną osobę. Warsztaty pomogły uczestnikom podejść do zagadnienia komunikacji bardziej świadomie.

Trener wskazał na pozawerbalne czynniki wpływające na skuteczność komunikacji. Jedynie 7 proc, efektu danej wypowiedzi uzyskuje się za pośrednictwem jej treści. Dużo ważniejszą są takie kwestie, jak brzmienie głosu, czy język ciała (postawa, gesty, ekspresja). Zaprezentowano techniki pozwalające zapanować nad tymi elementami komunikacji.

Klamrą zamykającą szkolenie były testy związane ze znajomością narzędzi dobrej komunikacji. Wykazały one, że szkolenie było bardzo przydatne i pogłębiło wiedzę uczestników w tej dziedzinie.