Integracja uchodźców z rynkiem pracy. Dobre praktyki rzemiosła

Problem uchodźców w UE, stał się nowym wyzwaniem także dla europejskich partnerów społecznych. Kwestia ta była jednym z głównych punktów dyskusji podczas Trójstronnego Szczytu ds. Wzrostu i Zatrudnienia, który odbył się z udziałem europejskich partnerów społecznych 15.10.2015 r.

Jedną z konsekwencji tego spotkania jest wspólna decyzja o wprowadzeniu tematu uchodźców do agendy prac dot. europejskiego dialogu społecznego. W ramach pierwszego kroku, poszczególne organizacje, w tym UEAPME – Europejska Unia Rzemiosła, Małych i Średnich Przedsiębiorstw przygotuje zestaw przykładów dobrych praktyk, w tym trójstronnych i dwustronnych, podejmowanych na szczeblu krajowym, regionalnym i lokalnym, a mających na celu integrację uchodźców z rynkiem pracy, realizowanych na polu edukacji i kształcenia (np. kursy językowe, kształcenie praktyczne, uznawanie kwalifikacji, umiejętności czy kompetencji, itp.)

Związek Rzemiosła Polskiego szuka takich praktyk. Jeśli uczestniczyliście Państwo lub realizowaliście tego typu projekty, np. w odniesieniu do uchodźców, którzy do tej pory trafiali do Polski (np. z Czeczenii czy Ukrainy), prosimy o zgłoszenie na adres: nza@zrp.pl.
Po otrzymaniu zgłoszeń wspólnie zastanowimy się jak tego typu przykłady wykorzystać w kontekście aktualnej sytuacji w Europie oraz oczekiwań UEAPME.