„Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości. Klucz do sukcesu osób 45+”

W Raszynie k/Warszawy 16 listopada odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Inkubator dojrzałej przedsiębiorczości” (EFS), w ramach, którego przygotowano do prowadzenia działalności gospodarczej 50 osób. Ostatecznie powstało 36 nowych firm na obszarze Mazowsza. Wsparcie obejmowało pomoc w przygotowaniu biznesplanu, szkolenia (prawo, księgowość, marketing, tworzenie stron internetowych, itp.) oraz pomoc finansową (dotacja i wsparcie pomostowe). Dodatkową pomoc zapewniali specjaliści Fundacji Promocji Inicjatyw Społecznych POLPROM.

Ze względu na specyfikę projektu w panelu dyskusyjnym uczestniczył przedstawiciel ZRP Andrzej Stępnikowski, wicedyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej. W dyskusji skoncentrowano się na sytuacji osób dojrzałych na polskim i europejskim rynku pracy oraz na ocenie efektów projektu. Ekspert ZRP odniósł się do statystyk wskazując aż 7 proc. spadek zatrudnienia osób 45+ w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce (dla porównania w UE wskaźnik ten spadł w tym czasie jedynie o 2 proc.). Przedstawił przykłady działań podejmowanych w Unii na rzecz młodzieży (powołanie specjalnego międzynarodowego zespołu negocjacyjnego na rzecz zwiększenia zatrudnialności młodych osób) oraz nowatorskie rozwiązania zastosowane w Hiszpanii. Zauważył brak podobnych inicjatyw względem osób starszych i to pomimo faktu coraz powszechniejszego wydłużania wieku emerytalnego.

 

Odnosząc się do rezultatów projektu i powstałych firm Andrzej Stępnikowski przytoczył wyniki badania pn.: „Identyfikacja przyszłych potrzeb szkoleniowych w firmach mikro- i rzemieślniczych do 2020 roku” realizowanego przez ZRP w 2010 r. na zlecenie Komisji Europejskiej. Po analizie blisko 200 ankiet i wywiadów pogłębionych okazało się, iż dla konkurencyjnego funkcjonowania małej firmy niezbędne jest: znalezienie własnej niszy, zapewnianie wysokiej jakości usług i produktów oraz dysponowanie wykwalifikowaną kadrą. Osoby, które uruchomiły działalność gospodarczą w ramach niniejszego projektu odnalazły takie nisze i miały dobre pomysły (powstał gabinet podologiczny, wytwórnia domków dla lalek, ekologiczne budownictwo, salon spa, klubokawiarnia dla osób dojrzałych i wiele innych).

Nowi przedsiębiorcy funkcjonują na rynku już od roku – intensywnie poszerzają swoją wiedzę i umiejętności, ale z obawą patrzą w przyszłość, kiedy to przyjdzie im stanąć „oko w oko” z pełnym ZUS-em. Taka była też konkluzja przedstawiciela ZRP, który stwierdził, iż wzorem innych krajów należy raczej zmniejszać obciążenia przedsiębiorców uwalniając kapitał i inicjatywę, niż prowadzić politykę dalszego „zaciskania pasa”.