Gazeta Prawna: Nie ma chętnych na pakiet za środki UE

„Mija pół roku od ogłoszenia tzw. Pakietu Antykryzysowego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (MRR). Przewidywał szybsze rozpatrywanie wniosków o przyznanie dotacji i wsparcie osób podejmujących pracę poza miejscem zamieszkania. „ – czytamy w Gazecie Prawnej.

„Jednak pomysł wypłacania im specjalnych dodatków, relokacyjnego i motywacyjnego, się nie sprawdził. Na razie nie powstają unijne projekty, które oprócz szkoleń doradztwa zawodowego i psychologicznego przewidują znalezienie przez realizatora szkoleń lub przez osobę szkoloną zatrudnienia w innej miejscowości lub za niższym wynagrodzeniem w innej firmie oraz wypłatę dodatków.”

„W kilku województwach (warmińsko-mazurskim, łódzkim, mazowieckim) konkursy, w których zostaną wybrani realizatorzy projektów dla osób tracących pracę i pozostających bez zatrudnienia, jeszcze trwają. W regionach, które szybko rozpisały i rozstrzygnęły konkursy (lubelskie, podlaskie i pomorskie), dodatki relokacyjne i motywacyjne nie będą wypłacane.”

„Firmy szkoleniowe nie są też zainteresowane wypłacaniem dodatków za znalezienie pracy za niższą pensję. Twardym rezultatem takiego projektu musi być uzyskanie zatrudnienia przez jego uczestników. Oferując klasyczne szkolenia, ich realizatorzy nie są rygorystycznie rozliczani przez WUP i urzędy marszałkowskie z efektów w postaci wskaźnika zatrudnienia.”

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl

Beata Lisowska

29.10.2009

LINK