Gazeta Prawna: Młode firmy pozbawione szans na unijne pieniądze

„Mali i średni przedsiębiorcy z województwa kujawsko-pomorskiego, którzy działają krócej niż rok, nie mają szans na pozyskanie dotacji. To ewenement w skali kraju.”- czytamy w Gazecie Prawnej.

„Województwo kujawsko-pomorskie jako jedyny region w Polsce ogranicza dostęp do unijnych dotacji ze względu na wiek przedsiębiorstwa. Małe i średnie firmy, które działają krócej niż 12 miesięcy, nie mogą ubiegać się o wsparcie inwestycji ze środków unijnych. Zasada wykluczająca młode firmy jest wpisana do programu operacyjnego w tym regionie.”

„Jak tłumaczy Waldemar Pankowski z kujawsko-pomorskiego urzędu marszałkowskiego, w regionie są środki dla firm, które działają krócej niż 12 miesięcy. Chodzi o unijne dotacje na założenie własnej firmy. Problem jednak w tym, że w ramach Działania 6.2 w Programie Kapitał Ludzki, o który chodzi, nie można dostać pieniędzy na rozwój już istniejącego przedsiębiorstwa – tylko na założenie nowej działalności.”

„W ocenie Iwony Lewandowskiej z firmy Mag Consulting to całkowicie niezrozumiałe działanie ze strony urzędników.”

„Jeśli przedsiębiorca działa na rynku krócej niż 12 miesięcy, to oznacza, że zdecydował się na założenie firmy w czasie kryzysu. Nie docenia się go, bo uniemożliwia mu się skorzystanie z dotacji, a przecież samorząd powinien wspierać młodych przedsiębiorców, szczególnie, że fundusze unijne mają pomóc firmom w przejściu przez okres spowolnienia gospodarczego.”

„– To musi być błąd w dokumentach, bo pierwszy raz słyszę, by wykluczać przedsiębiorców z możliwości pozyskania unijnego wsparcia bez wskazania im alternatywnego źródła dofinansowania. Na Pomorzu młode firmy mogą korzystać z dotacji – mówi Jan Szymański, dyrektor departamentu programów regionalnych w pomorskim urzędzie marszałkowskim.”

Więcej: http://egp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=255743

Mariusz Gawrychowski