G.Prawna:Pracodawcy dopłacą do kształcenia fachowców

W nowym systemie oświaty znalazła się propozycja utworzenia specjalnego Funduszu Rozwoju Edukacji Zawodowej (FREZ) finansowanego m.in. z Funduszu Pracy, spółek Skarbu Państwa czy przez przedsiębiorców. Pomysł nie podoba się organizacjom pracodawców.

– Nie widzę uzasadnienia dla wprowadzenia takiego rozwiązania, nie będzie na nie zgody – mówi Jolanta Kosakowska ze Związku Rzemiosła Polskiego. Podkreśla, że na kształcenie zawodowe są kierowane środki z wielu źródeł (m.in. budżetu, opłat lokalnych). – Nie znamy jeszcze szczegółów, ale sam pomysł, zarówno jeżeli chodzi o przekierowanie jakiejś części środków z FP na kształcenie zawodowe, jak i wprowadzenie składki od zrzeszonych pracodawców, jest nietrafiony. Zwłaszcza że w Polsce firmy nie muszą się zrzeszać, tak jak jest to w systemie niemieckim – dodaje.

Tę różnicę dostrzega również resort edukacji, który właśnie na Niemczech wzorował się, proponując zmiany w kształceniu zawodowym. Firmy nie wiedzą, czy w związku z tym rząd nie planuje wprowadzenia obowiązku zrzeszania się przedsiębiorców. – To wymagałoby bardzo gruntownych zmian – zauważa Kosakowska.
– Propozycje resortu z likwidowaniem zawodówek i zastępowanie ich szkołami branżowymi nie jest potrzebne. Uważa J. Kosakowska. Zobaczymy, jaki będzie ich efekt, ale to już trzecia fala zmian w szkolnictwie zawodowym. Martwi nas to, że system kształcenia rzemieślników, który obecnie działa bardzo dobrze, może na tym stracić – mówi.

ZPP jeszcze w tym tygodniu na spotkaniu, w którym mają wziąć udział przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, przedstawi swoje propozycje zmian w kształceniu fachowców. – System szkolnictwa zawodowego w Polsce jest oparty na solidnych filarach prawnych. Nie potrzeba wielkiej legislacyjnej rewolucji, by poprawić jego stan. Wystarczą punktowe, lecz zdecydowane działania ukierunkowane na rozwiązanie precyzyjnie zdiagnozowanych problemów szkolnictwa zawodowego – dodała.

Zachęcamy do przeczytania artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej – „Pracodawcy dopłacą do kształcenia fachowców. Firmy obawiają się zmian zaproponowanych przez MEN”
Więcej:
edgp.pl
Urszula Mirowska-Łoskot
28.06.2016
LINK