Branżowe szkoły rzemieślnicze są typowym modelem dualnego kształcenia zawodowego, w którym zajęcia praktyczne uczniowie odbywają u rzemieślników, naukę przedmiotów ogólnych i zawodowych w szkole, a całość procesu zespalają prawnie i organizacyjnie cechy i izby rzemieślnicze.
Wypracowano różne formy prawne prowadzenia rzemieślniczych szkół zawodowych:
Pierwsze szkoły niepubliczne, utworzone z inicjatywy organizacji rzemiosła, pojawiły się już w 1993 r. Obecnie działa 43 branżowych szkół rzemieślniczych, w których kształci się blisko ponad 8 tys. uczniów. W szkołach tych zatrudnienie znajduje 923 nauczycieli. Do tej pory mury tych szkół opuściło ponad 23 tys. absolwentów.
Jest to typ szkoły, w której liczba godzin praktycznej nauki zawodu stanowi minimum 60 proc. całego cyklu kształcenia, a zajęcia praktyczne realizowane są bezpośrednio u pracodawców w rzeczywistych warunkach pracy.
Nauka w branżowej szkole rzemieślniczej I stopnia gwarantuje:
W zespołach szkół prowadzonych przez rzemiosło występują także licea ogólnokształcące i szkoły branżowe II stopnia, co tworzy dla młodzieży dogodne warunki do zdobywania nowych kwalifikacji, zdania matury czy kontynuacji nauki na studiach.
Więcej informacji na temat branżowych szkół rzemieślniczych w Informatorze (PDF):