Z informacji ministerstwa pracy wynika, że blisko 600 doradców emerytalnych w oddziałach ZUS w całej Polsce wyjaśnia zasady dotyczące emerytur, odpowiadają na pytania dotyczące zmian oraz pomagają podejmować decyzję o terminie przejścia na emeryturę.
Interesanci najczęściej pytają o: zasady wyliczania emerytury; o termin składania wniosków; o dokumenty, które należy dołączyć do wniosku; o warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać świadczenie; o to czy można kontynuować prace po złożeniu wniosku o przyznanie emerytury itp.
Ministerstwo pracy na wszystkie te pytania zamieściło odpowiedzi na swoim portalu. Zainteresowanym podajemy link z najczęściej zadawanymi pytaniami i udzielanymi odpowiedziami.
Przepisy obniżające wiek emerytalny co do zasady nie zmieniły sposobu ustalania wysokości emerytury. Nadal wysokość emerytury zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego, zwaloryzowanego kapitału początkowego, środków zapisanych na subkoncie oraz średniego dalszego trwania życia.
Więcej: LINK