Dialog społeczny w Polsce przed nowymi wyzwaniami

W siedzibie Business Centre 12 czerwca odbyła się konferencja „Aktualny stan dialogu społecznego w Polsce, jego perspektywy oraz wpływ na bezpieczeństwo obrotu gospodarczego”. W spotkaniu uczestniczyli: wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko, prodziekan SGH dr Rafał Towalski, doradca Zarządu Konfederacji Lewiatan Jeremi Mordasewicz, dyrektor departamentu Pracodawcy RP Arkadiusz Pączka, prezes ZRP Jerzy Bartnik.

Konferencję prowadził Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC, przewodniczący Zespołu ds. rozwoju dialogu społecznego Trójstronnej Komisji. Podczas spotkania przedstawiono koncepcję BCC i innych organizacji pracodawców oraz współpracujących z nimi osób oraz instytucji, dotyczącą odbudowy prawdziwego i efektywnego dialogu. Omówiono wizję zmian funkcjonowania Trójstronnej Komisji lub ciała, które tę Komisję zastąpi. Przedstawiciele wielu środowisk dyskutowali o zmianach, poznali swoje zdanie na temat dialogu społecznego.

Omówiono cele, zadania i kompetencje Rady Dialogu Społecznego, która miałaby zastąpić Trójstronną Komisję. W składzie Rady znaleźliby się przedstawiciele strony rządowej, partnerów społecznych oraz eksperci. Sprawami organizacyjnymi, logistycznymi, biurowymi zajmowałoby się Biuro Rady Dialogu. Zgromadzenie Ogólne (analogicznie do dzisiejszego posiedzenia plenarnego) byłoby najwyższym gremium Rady. Jej bieżącymi pracami kierowałoby Prezydium, a Zespoły Rady Dialogu  miałyby zadanie merytorycznego opracowania materiałów stanowiących podstawę prac w Komitetach Rady Dialogu – te byłyby płaszczyznami uzgadniania wspólnych interesów i tworzenia wspólnych stanowisk Stron Rady Dialogu.

Proponowane jest też powołanie Loży Ekspertów składającej się z 3-6 osób – autorytetów w zakresie spraw, wchodzących w kompetencje Rady Dialogu Społecznego.

Prezes Związku Rzemiosła Polskiego, Jerzy Bartnik potwierdził, że nie pomoże zmiana ustawy, jeśli nie będzie woli dialogu. Dialog powinien toczyć się głównie na poziomie gmin i powiatów. Jeremi Mordasewicz zaznaczył, że jedną z przyczyn niepowodzeń dotychczasowej formuły dialogu było wzajemne nieuwzględnianie potrzeb partnerów dialogu, Dlatego konieczna jest odbudowa zaufania w kontaktach. Trzeba skończyć z koncentrowaniem się tylko na własnym interesie przy wnoszonych projektach, należy też brać pod uwagę ocenę skutków proponowanych regulacji. Zdaniem Pracodawców RP ważne jest, że udało się stworzyć jasne rekomendacje, które pozwolą na przygotowanie projektu ustawy. Natomiast Anna Grabowska, doradca ds. społeczno-prawnych FZZ przyznała, że projekt pracodawców zawiera rozwiązania akceptowalne przez stronę związkową, ale są i propozycje, które wymagają przeanalizowania i rozważenia czy nadają się do realizacji .