W dniach 5-6 lipca 2016 r. odbyła się konferencja „Promocja i wzmacnianie dialogu społecznego w UE”, zorganizowana przez europejskich ponadsektorowych partnerów społecznych: BusinessEurope, UEAPME, CEEP i ETUC.
Uczestnicy w trakcie spotkania omówili czterostronne oświadczenie podpisane 27 czerwca 2016 r. wspólnie z Komisją Europejską i Prezydencją holenderską w sprawie „nowego początku dialogu społecznego”.
Odbyła się również sesja z udziałem przedstawicieli sygnatariuszy oraz Prezydencji słowackiej, w trakcie której Sekretarz Generalny UEAPME – Peter Faross, podkreślił rolę wszystkich partnerów społecznych, niezależnie od szczebla działalności, w działaniach na rzecz odzyskania zaufania obywateli. Zwrócił przy tym uwagę, że przełożenie słów na działania uzależnione jest od potencjału organizacyjnego partnerów społecznych na szczeblu unijnym i krajowym, który w wielu przypadkach wymaga wzmocnienia. Jego zdaniem, wsparcie partnerów w budowaniu swojego potencjału jest sprawą priorytetową dla organizacji rzemiosła i MŚP – reprezentujących gospodarkę realną, osadzoną na poziomie lokalnym. Zobowiązanie do większego zaangażowania partnerów społecznych w kształtowanie polityki, zarządzanie gospodarcze i Semestr UE może być zrealizowane tylko przez silnych i reprezentatywnych uczestników tego procesu.
Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowała Edyta Doboszyńska, członek Komitetu Dialogu Społecznego w ramach delegacji UEAPME. W trakcie dyskusji odniosła się do roli Europejskiego Funduszu Społecznego we wspieraniu inicjatyw polskich partnerów społecznych służących wzmacnianiu ich potencjału do udziału w dialogu społecznym oraz innych mechanizmach uzgodnień i podejmowania decyzji. Podziękowała również przedstawicielce Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za deklarację wsparcia dla najnowszej inicjatywy polskich partnerów społecznych – powołania bilateralnej grupy roboczej ds. europejskiego dialogu społecznego w ramach jednego z zespołów problemowych Rady Dialogu Społecznego.