Cyfryzacja w rzemiośle

Transformacja cyfrowa przedsiębiorstw to jeden z tematów spotkania Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, Jana Klimka z Wicepremierem i Ministrem cyfryzacji, Krzysztofem Gawkowskim, jakie miało miejsce 19 września 2024 r.

Nowe technologie, integracja sztucznej inteligencji z tradycyjnymi rozwiązaniami biznesowymi i narzędziami stosowanymi w działalności MŚP, w tym firm rzemieślniczych, to temat który leży w centrum zainteresowania wielu rzemieślników. Zmiany technologiczne wpływają również na rynek pracy oraz relacje z konsumentami, dlatego są traktowane jako jedno z najważniejszych wyzwań dla rzemiosła – nie tylko przez młodych rzemieślników, ale wszystkich przedsiębiorców zrzeszonych w Związku.

Dyskutowano również na temat roli jaką mogłaby odegrać w transformacji cyfrowej rzemiosła jednostka ds. przyszłości rzemiosła, której powstanie w strukturach Związku Rzemiosła Polskiego zapowiedział Prezes ZRP.

Prezes ZRP przypomniał oczekiwania rzemiosła odnośnie do ram regulacyjnych, których zmian od dawna oczekują rzemieślniczy oraz izby i cechy rzemieślnicze  – między innymi szybkiej nowelizacji ustawy o rzemiośle w zakresie definicji rzemieślnika oraz innych ustaw, które określają warunki przygotowania zawodowego u pracodawcy. Prezes ZRP wskazał przy tym na znaczenie Rady Dialogu Społecznego oraz obecności i aktywności Związku Rzemiosła Polskiego w pozostałych ciałach opiniodawczo-doradczych. Tylko w partnerstwie samorządu gospodarczego rzemiosła jako reprezentatywnego partnera społecznego z instytucjami publicznymi możliwe jest kształtowanie polityki państwa w taki sposób, aby właściwie odpowiadała na potrzeby rozwojowe firm rzemieślniczych i rodzinnych jako grupy przedsiębiorstw o szczególnym znaczeniu dla gospodarki i społeczności lokalnych.