Co nowego w oświacie?

Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska na wtorkowej Radzie Ministrów przedstawiła informację o planowanych zmianach w systemie oświaty poinformował resort.
Spotkanie dotyczyło zmian wprowadzonych w oświacie w 2015 r. Szefowa ministerstwa przedstawiła również plan prac na 2016 r. wraz z ich harmonogramem. Najważniejszą zmianą uchwaloną w 2015 r. była nowelizacja ustawy o systemie oświaty przywracająca obowiązek szkolny dla 7-latków.

W minionym roku parlament uchwalił ustawę o Zintegrowanych Systemie Kwalifikacji, dzięki której dyplomy i certyfikaty będą porównywalne. Określona została jakość kursów i szkoleń, a polskie firmy zyskają nowe narzędzie do potwierdzania swojej konkurencyjności. Rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji, to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce.

Minister poinformowała też Radę Ministrów o planach na przyszłość – projektach, nad którymi pracuje ministerstwo w 2016 r.
– 8 stycznia do konsultacji społecznych skierowaliśmy projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Znosimy w nim tzw. godziny karciane – przypomniała minister Anna Zalewska. – To wypełnienie zobowiązań zawartych w exposé Premier RP Beaty Szydło – dodała.

Zgodnie z zapowiedziami minister Anny Zalewskiej w połowie lutego do konsultacji trafi kolejna nowelizacja ustawy o systemie oświaty. Najważniejsze zmiany?
– Rezygnacja ze sprawdzianu szóstoklasistów od 2017 r. oraz uregulowanie możliwości odwoływania się od wyników matur – poinformowała szefowa MEN. W 2016 r. resort dokona analizy podstawy programowej wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego.

W lutym rozpocznie się natomiast szeroka analiza podstaw programowych kształcenia ogólnego. W dyskusji na ten temat weźmie udział ok. 1100 ekspertów. Debata zakończy się w czerwcu 2016 r. – dodała. Jej zasadniczymi elementami będą dyskusje na temat: ustroju szkolnego, finansowania oświaty, roli nauczyciela oraz jednostek samorządu terytorialnego w systemie oświaty.

Informacja na temat planowanych zmian w systemie oświaty oraz harmonogram ich wdrażania.
Więcej: LINK