Budżet unijny na lata 2014-2020: możliwe zmiany w ramach polityki spójności

Pod koniec czerwca 2011 roku Komisja Europejska opublikowała swoją propozycję budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Jedną z zawartych w niej kontrowersyjnych kwestii jest przyszłość polityki spójności i jej instrumentów.

Przedstawiony przez Komisję Europejską projekt unijnego budżetu na nową, siedmioletnią perspektywę finansową składa się z dwóch części. Pierwsza w ogólny sposób przedstawia budowę budżetu i jego zasady. Druga opisuje poszczególne polityki Unii Europejskiej, definiując ich cele, określając instrumenty i planowany sposób wdrożenia, a także proponowany przydział środków budżetowych na realizację każdej z nich. Komisja Europejska zakłada, że budżet na lata 2014-2020 wyniesie 972,2 mld euro. Oznaczałoby to zwiększenie budżetu o ponad 42 mld euro w stosunku do poprzedniej perspektywy.

Dla Polski ważną i kontrowersyjną kwestią stała się polityka spójności. Fundusze na jej realizację Komisja proponuje utrzymać na poziomie porównywalnym do dotychczasowego. W ramach tej polityki Polska otrzyma w latach 2007-2013 ok. 67 mld euro, czyli jedną piątą wszystkich środków przeznaczonych na politykę spójności w tym okresie. Zgodnie z propozycją KE, w latach 2014-2020 nasz kraj dostałby więcej, bo ok. 80 mld euro (łącznie realizacja polityki spójności ma wynieść 376 mld euro). Komisja jednak proponuje wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu tej polityki.

Więcej informacji w załączniku.