Brzeskie Święto Rzemiosła

 

W niedzielę 26 kwietnia do Brzeska, zjechali właściciele małych i średnich firm z całej diecezji tarnowskiej, by obchodzić uroczyście swoje doroczne święto – Święto Rzemiosła. Tegorocznym organizatorem spotkania rzemieślników były Cech Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorców z Brzeska oraz Izba Rzemieślnicza w Tarnowie. Patronat nad uroczystością objął burmistrz Grzegorz Wawryka.
 
Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym p.w. Świętego Jakuba Apostoła i Matki Kościoła. Podczas nabożeństwa została poświęcona i odsłonięta przez Prezesa zarządu Związku Rzemiosła Polskiego – Jerzego Bartnika, Prezesa Izby Rzemieślniczej w Tarnowie Czesława Skalskiego oraz Kazimierza Kurala, Starszego brzeskiego Cechu, rzeźba świętego Józefa – patrona rzemieślników. Ufundowana przez miejscowych rzemieślników figura została ustawiona w nawie głównej kościoła parafialnego w Brzesku. W tym roku z inicjatywy brzeskich rzemieślników ufundowano także tablicę poświęconą brzeskim Żydom, zamordowanym podczas II wojny światowej. Wybór tego miejsca nie był dziełem przypadku, gdyż przed laty stała tam synagoga. Na obelisku widnieje napis wykonany w trzech językach: hebrajskim, angielskim i polskim: – Nie znamy waszych nazwisk lecz zawsze będziecie w naszych sercach. Pamięci Żydów z brzeskiego getta oraz innych ofiar holocaustu zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w Brzesku i okolicach w latach 1939 – 1945.                                    
 
Po uroczystościach religijnych uczestnicy, w asyście Miejskiej Orkiestry Dętej, pocztów sztandarowych przeszli do restauracji Galicyjska, gdzie zaplanowano oficjalne uroczystości, połączone z nagrodami, wręczeniem listów gratulacyjnych oraz dyplomów. Na obchody Święta Rzemiosła w Brzesku uczestniczyli również parlamentarzyści: Józef Rojek, Wiesław Woda, Edward Czesak, Jan Musiał.