21 kwietnia w Poznaniu odbyło się seminarium „Strategia Ratyfikacji Zrewidowanej Europejskiej Karty Społecznej: błyskawiczna operacja czy długi marsz?. Organizatorem spotkania był NSZZ „Solidarność”, a głównym celem jest zainicjowanie debaty naukowej, społecznej i politycznej na temat ratyfikacji praw człowieka w Polsce. W ocenie organizatora wydarzenia, istnieją w Polsce pod tym względem znaczne zaniedbania, wynikające przede wszystkim z braku działań na rzecz ratyfikacji.
Prezydium związku „Solidarność” oczekuje od rządu zainicjowania konsultacji z partnerami społecznymi w tej sprawie w ramach Zespołu ds. międzynarodowych RDS. Ważne jest bowiem wyrażenie politycznej woli ratyfikacji ZEKS tak, aby standardy wypracowane przez Radę Europy mogły być brane pod uwagę w trakcie prac nad konstruowaniem nowego kształtu indywidualnego i zbiorowego prawa pracy przez Komisje Kodyfikacyjną Prawa Pracy.
Uczestnicy dyskutowali o potrzebie ratyfikacji ZEKS oraz o ścieżce dojścia do ratyfikacji ZEKS w ocenie partnerów. Tematem rozmów było także prawo: do sprawiedliwego wynagrodzenia, do zabezpieczenia społecznego, do rokowań zbiorowych, osób niepełnosprawnych do samodzielności, integracji społecznej. Organizatorzy, paneliści i uczestnicy seminarium mają świadomość, że osiągnięcie określonych standardów związane jest z rozwojem ekonomicznym i społecznym kraju. Ważne jest jednak by została jasno wyartykułowana wola polityczna przyjęcia zobowiązań wynikających z ZEKS.
Panelistami seminarium byli: prof. Hanna Suchocka, prof. Jacek Męcina, prof. Juliusz Gardawski oraz przedstawiciele kadry naukowej z Uniwersytetu: Jagiellońskiego, Warszawskiego, im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Katolickiego im. Stefana Wyszyńskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego.